Facebook Google+ Twitter

Szczecin nie może zaprzepaścić zakupu terenów pod rozwój

W najbliższym czasie odbędą się przetargi na sprzedaż spółek: Port Rybacki "Gryf" i Stocznię Szczecińską Nową.

Szczecin musi łaczyć z Łasztownią, nie tylko ten prowizoryczny most pontonowy / Fot. Wincenty SadowskiI chociaż jak wynikło z konsultacji w ministerstwie, miasto nie może bezpośrednio zakupić tych spółek czy ich części typowo produkcyjnych, nie wszystko jest jeszcze stracone.

Jakimś wyjściem byłby zakup spółek lub ich części przez spółki miejskie z udziałem miasta, np.: Międzynarodowe Targi Szczecińskie, czy nawet spółki miejskie ze stu procentowym udziałem miasta, np. Szczecińskie Centrum Renowacyjne, czy Szczeciński Park Technologiczny.

Jednak w/w spółki miejskie, aby wziąć udział w przetargach, musiały by dostać dofinansowanie na ten cel, a gdyby otrzymały je z miasta mogłoby to podejść pod paragraf niedozwolonej pomocy publicznej. Jeszcze w wypadku zakupu Portu Rybackiego "Gryf", gdzie wartość sprzedawanych akcji określono na poziomie niecałych 5 mln zł, byłoby to możliwe, gorzej w przypadku zakupu części Stoczni Szczecińskiej Nowej.

Spółki miejskie nie mogą więc odpuścić zakupu udziałów Portu Rybackiego "Gryf", nawet gdyby musieli je zaliczkowo dofinansować przyszli inwestorzy i wykonawcy rewitalizacji Łasztowni.
A może byłoby to też wyjście na zakup części Stoczni Szczecińskiej Nowej, zaliczkowe dofinansowanie przyszłych inwestorów i wykonawców czy pod dzierżawców spółek miejskich (lub wejście z nimi w spółki), pod późniejsze wykorzystanie terenów i obiektów przyszłej strefy ekonomicznej na terenie stoczni. Nie wspominając o możliwości wspólnego zakupu (lub poszczególnych części stoczni) przez wszystkie spółki miejskie Szczecina.

W przypadku Stoczni Szczecińskiej Nowej istnieje jeszcze inna możliwość, jeżeli przetarg ze względu na brak zainteresowanych nie dojdzie do skutku, stocznia upadnie i Stocznię Szczecińską Nową przejmie syndyk od którego już po jeszcze niższej cenie, spółki miejskie będą mogły kupić części stoczni, aby zrealizować utworzenie na jej terenie specjalnej strefy ekonomicznej lub podstrefy ekonomicznej.


Komentarze (0):

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2016 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.