Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

11215 miejsce

Szczecin nie ustaje w walce o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury

Konkurs na przyznanie polskiemu miastu tytułu Europejskiej Stolicy Kultury 2016 został ogłoszony w listopadzie ubiegłego roku. Nominacji polskiego miasta dokona minister kultury, a decyzję o przyznaniu tytułu podejmie Rada UE. O tytuł walczy 11 polskich miast, w tym Szczecin.

Miasta noszące tytuł Europejskiej Stolicy Kultury przez rok prezentują swój dorobek kulturalny organizując: koncerty, festiwale czy pokazy filmowe.

Zwycięzcy konkursu otrzymują również dotację z UE. W chwili obecnej tytuł Europejskiej Stolicy Kultury noszą trzy miasta: Essen, Pecs i Stambuł.

Do drugiego etapu zgłosiły się: Białystok, Bydgoszcz, Gdańsk, Katowice, Łódź, Lublin, Toruń, Poznań, Szczecin, Warszawa i Wrocław. Po oficjalnym zgłoszeniu kandydatur przez miasta, wszystkie wnioski aplikacyjne trafią do międzynarodowej komisji, która je oceni. Ogłoszenie listy finalistów, od dwóch do czterech miast, powinno nastąpić w październiku.

Prezydent Piotr Krzystek / Fot. materiał promocyjny z www.szczecin2016.plPodczas uroczystego spotkania, 30 sierpnia, związanego ze złożeniem szczecińskiej aplikacji, obecni byli między innymi: prezydent miasta Piotr Krzystek, inicjatorka szczecińskich starań o tytuł ESK Anna Suchocka oraz dyrektor Szczecin 2016 Marek Sztark.
- Aniu, gdyby nie Ty i Twoja szalona inicjatywa, nie zrobilibyśmy tak wiele przez te ostatnie kilkadziesiąt miesięcy - dziękował dyrektor Sztark inicjatorce projektu Annie Suchockiej wręczając równocześnie jeden z pierwszych egzemplarzy opracowania wniosku.

Szczeciński wniosek został podzielony na trzy części: wstęp, odpowiedzi na pytania oraz załączniki. We wstępie zawarte są podziękowania dla kilkuset osób przygotowujących projekt. Drugi element będzie zawierał pytania dotyczące struktury obchodów oraz strategii komunikacyjnej miasta. Z kolei w załącznikach zawarte są m.in. informacje o inwestycjach, mających znaczenie dla obchodów ESK oraz strategię pozyskiwania funduszy dla samorządowej instytucji kultury SZCZECIN 2016.

W przygotowanym projekcie skupiono się na trzech filarach. Pierwszy z nich otrzymał nazwę „Łączenie Europy” (polegające na budowaniu wspólnej przestrzeni kulturalnej oraz transgraniczności demokratycznej). Drugim filarem jest „Szczecin: redefinicja" (czyli zmiana wizerunku miasta poprzez kulturę). Ostatni, trzeci priorytet to „Przypływy, fale i prądy” (obejmuje działania dotyczące ekologii i strategii miasta „Floating Garden” ).

Na zakończenie spotkania władze miasta podkreśliły raz jeszcze, że bez względu na wynik dalszych losów, liczy się intensywna i ciężka praca, która na pewno zaowocuje w przyszłości, gdyż spojrzenie na miasto przez pryzmat kultury jest istotnym filarem jego rozwoju.

Logo / Fot. http://obywatelekultury.plWarto wspomnieć też, że w sondażu przeprowadzonym na stronie Obywateli Kultury (ogólnopolska inicjatywa szeroko pojętych środowisk kulturalnych, powstała po zeszłorocznym Kongresie Kultury Polskiej) na zwycięską kandydaturę Szczecina drogą internetową zagłosowało 2,7 tysiąca osób na 8,5 tysiąca oddanych głosów. Wynik ten plasuje Szczecin na pierwszym miejscu, tuż przed Lublinem.

- Od początku traktowaliśmy naszą aktywność w tych e-zmaganiach pół żartem–pół serio. Z jednej strony wyniki tego sondażu nie będą miały wpływu na decyzję komisji przyznającej tytuł ESK. Z drugiej jednak strony chcieliśmy pokazać, że nasze obywatelskie starania oraz projekt – filar „demokracja kulturalna” są dla nas niezwykle ważne- powiedział dyrektor Sztark. - Niezmiernie cieszy nas nie tylko wsparcie ze strony mieszkańców Szczecina, ale także regionu; wszystkim chcielibyśmy bardzo podziękować za zaangażowanie.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.