Facebook Google+ Twitter

Szczecin: Obchody 30. rocznicy powstania NSZZ Solidarność

Na sobotę, niedzielę i poniedziałek zaplanowano oficjalne obchody 30. rocznicy powstania Niezależnych Samorządnych Związków Zawodowych "Solidarność". Na uroczystości nie przybędzie zaproszony przez organizatorów Lech Wałęsa.

Trwają obchody 30. rocznicy powstania Solidarności / Fot. wikimedia commons/http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Tczew,_Jarosława_Dąmbrowskiego,_vlajka_Solidarity.JPGDzisiaj od godz. 10 w szczecińskim Teatrze Letnim trwały oficjalne uroczystości. Wręczone zostały Honorowe Odznaki Gryfa Zachodniopomorskiego, którymi odznaczono 52 uczestników wydarzeń sierpniowych 1980 roku. Na uroczystościach obecni byli ich bohaterowie:
Marian Jurczyk, Andrzej Milczanowski, Longin Komołowski, Bogdan Lis oraz Stanisław Wądołowski. Wielkim nieobecnym obchodów stał się Lech Wałęsa, mimo że zapewniał początkowo organizatorów o swoim przybyciu. Jak stwierdził Piotr Gulczyński, prezes Instytutu Lecha Wałęsy, nieobecność byłego prezydenta to forma protestu przeciwko upolitycznieniu "Solidarności" i formie obchodów.

Andrzej Milczanowski uznał, że nieobecność Lecha Wałęsy "sprawiła zawód społeczności szczecińskiej". "Jego obecność na pewno uświetniłaby dzisiejszą uroczystość, jednak trzeba podkreślić, że szczecińska i zachodniopomorska "Solidarność" ma świadomość własnych dokonań, których liczne dowody składała na przestrzeni wielu ubiegłych lat (...) Dziś możemy z tego powodu czuć uzasadnioną dumę bez względu na cokolwiek. Świętujmy zatem" - zakończył.

Po obchodach w Teatrze Letnim odbyła się konferencja popularno- naukowa na tematy: "Solidarność jako ruch społeczny i jego znaczenie w obaleniu komunizmu", "Strajki Sierpnia '80 w Szczecinie i ich konsekwencje" i "Szczeciński Sierpień '80 - tak widział nas świat". Uczestniczyli w niej zaproszeni przez szczeciński IPN, urząd marszałkowski oraz Centrum Dialogu Przełomy.

Główne uroczystości odbędą się również jutro i pojutrze. Oto ich plan:

Niedziela


godz. 10, Plac Solidarności Oficjalne uroczystości obchodów rocznicy
godz. 18, Bazylika Archikatedralna Msza św.
godz. 13-22, Jasne Błonia – Pomnik Czynu Polaków "Zachodniopomorski dzień z Solidarnością”– piknik rodzinny
W programie:
– Formacja Słońce, spektakl Teatru la Fayette "Kopciuszek”, konkursy dla dzieci
– Koncerty: CarPets, Jesienni Przyjaciel, Onyx The Band, Kolaboranci
– godz. 19.45 Kasia Wilk – koncert
– godz. 21.00 Lombard "W hołdzie Solidarności – Drogi do Wolności” – widowisko realizowane ze środków Narodowego Centrum Kultury

Imprezy towarzyszące :

- Tramwaj "Solidarności” - "Historia na stronach” - stoiska wydawnicze, spotkania z autorami i wydawcami IPN, Wystawa plenerowa (Oddziały IPN) – "Masz problem w pracy – nie musisz być z nim sam” – porady prawnicze z prawa pracy (prawnicy związkowi) – "Zorganizowani mają lepiej” – spotkania z liderami i organizatorami związkowymi NSZZ "Solidarność”

Poniedziałek

Godz. 11.30-12.30, Brama Główna Stoczni Szczecińskiej
Godz. 11.30 – rozpoczęcie uroczystości pod Tablicą Poległych
Godz. 12.00 – modlitwa Anioł Pański
Godz. 12.15 – złożenie kwiatów pod Tablicą Poległych, pokłon sztandarów
Godz.14 – Plac Lotników Otwarcie wystawy "Sierpień 80 oczami młodych”

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.