Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

43644 miejsce

Szczecin od podwórka

Tak jak o atrakcyjności jakiegoś miejsca przekonuje nas jego zaplecze, tak prawdę o dbałości zarządu miasta o to, aby mieszkańcom dobrze się żyło w danym mieście stanowi wygląd podwórek domów, szczególnie w starej zabudowie.

Odrapane klatki schodowe. / Fot. Elżbieta SadowskaI chociaż trochę się dzieje w tej materii, akcja czy program „Zielone podwórka”, to jest to kropla w morzu potrzeb, tym bardziej w północnych dzielnicach miasta. Ktoś mógłby powiedzieć, że miasta nie stać na remont głównych dróg i starego miasta w centrum Szczecina, a remont czy doprowadzenie podwórek do stanu używalności na peryferiach są na końcu listy potrzeb.

Jednak żyjemy w XXI wieku i nasze podwórka nie mogą wyglądać jak niechlubne pozostałości XIX czy XX stulecia. Klatki schodowe domów nie mogą wyglądać jak wejścia do meliny (odrapane, nie malowane od dziesiątków lat, skrzynki od prądu pootwierane, zagrażające bezpieczeństwu mieszkańców), a na podwórku nie można tolerować rozjeżdżonych płyt, dziur, nie mogą panować egipskie ciemności, tym bardziej gdy są tam pralnie, podręczne szopki czy nawet gdy stoją tam samochody mieszkańców.

Odnowienie frontu budynku, bez remontu i uporządkowania podwórza, to jak sprzątanie klatki schodowej, polegające na wmiataniu śmieci pod wycieraczkę. Ciekawa jestem, czy Rady Osiedlowe znają stan substancji mieszkaniowej na swoim terenie, także od podwórka, czy mają wykaz najbardziej potrzebujących remontu chodników, budynków, podwórek itp. na swoim terenie.

Czy informacja, że w danej nieruchomości funkcjonuje wspólnota mieszkaniowa, zwalnia Rady Osiedlowe od jakiegokolwiek działania? Przecież w każdej takiej nieruchomości i tak ZBiLK (czytaj miasto) ma większość udziałów. A wiadomo, że udziałowiec z większością udziałów ma decydujące zdanie.

Jak wyglądają szczecińskie klatki schodowe i podwórka (szczególnie w starej zabudowie) pokażę na zdjęciach. Może już czas, aby zarząd miasta przeznaczył większe fundusze na remonty starej zabudowy Szczecina, z doprowadzeniem zaplecza naszych domów do stanu używalności. Zaproszeni goście, widują Szczecin nie tylko od fasad domów ale i od podwórka.
Podwórko bloków przy ul. Wiszesława w Szczecinie. / Fot. Elżbieta SadowskaOd frontu budynki nie wyglądają jeszcze najgorzej. / Fot. Elzbieta SadowskaBrama budynku i ściany dojazdu na podwórko to już tragedia. / Fot. Elzbieta SadowskaI jeszcze rzut oka na podwórko. / Fot. Elżbieta Sadowska


Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Stare, niefunkcjonalne bramy w budynkach, nie remontowana od dziesiątków lat klatka schodowa, niezabezpieczone szafki (skrzynki) prądowe, brak łazienek, wspólne ubikacje na korytarzu, wspólna pralnia na podwórzu, obskurne oficyny i sutereny, zniszczone i obskurne podwórze, to norma dla tego typu zabudowy, szczególnie w północnych dzielnicach Szczecina.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Cóż, każde polskie miasto ma swój awers i rewers. Miejmy nadzieję, że mówienie i pisanie o tym, co nas kompromituje w oczach gości, odniesie skutek.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2016 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.