Facebook Google+ Twitter

Szczecin: pierwsze mikrowsparcia przyznane, czyli droga ku ESK 2016

Właśnie zakończył się pierwszy etap programu „Mikrosparcie” - projektu mającego na celu wspieranie kulturalnych, społecznych i obywatelskich przedsięwzięć przez instytucję Szczecin 2016 w ramach ubiegania się tego miasta o tytuł ESK 2016.

Na marcową odsłonę tego projektu wpłynęło ponad trzydzieści wniosków na łączną sumę 74 tysięcy złotych. Tematyka złożonych przedsięwzięć była bardzo różnorodna; od wydania płyty muzycznej poprzez publikację różnego rodzaju książek, organizację wydarzeń muzycznych integrujących lokalną społeczność, po uliczne akcje (np. umieszczenie grafik na zaniedbanych filarach).

Wszystkie projekty zostały bardzo skrupulatnie przeanalizowane i ocenione przez kilkuosobową komisję. Projekty reprezentowały wysoki poziom artystyczny. Niestety kilka z nich nie zakwalifikowało się do otrzymania wsparcia. Wynikało to z przyczyn formalnych. O „Mikrosparcie” mogą się starać: organizacje pozarządowe, grupy nieformalne (pod warunkiem, że w jej składzie znajduje się co najmniej jedna osoba dorosła) oraz osoby fizyczne.

Wedle organizatorów, najczęstsze popełniane błędy we wnioskach to:
- Przede wszystkim brak wyraźnie podanego celu wydarzenia lub też nie do końca jasna jego wizja wpisywania się w starania Szczecina o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016. Nie narzucamy żadnej formuły ani toku myślenia - po prostu wymagamy czytelnego opisu. Oczywiście każda osoba, która chce złożyć swój projekt, może wcześniej skonsultować się w tej sprawie z nami: bezpośrednio lub telefonicznie - mówi Marek Sztark, dyrektor Szczecin 2016.

Aby projekt został pozytywnie zweryfikowany przez komisję, musiał uzyskać co najmniej 51 ze 100 możliwych punktów. Marcowe mikrowsparcia zostały przyznane m.in.: projektowi „Made In Szczecin Chilli Paprykarz Muzyczny” (promocja lokalnych zespołów garażowych), projektowi „Pędzelki” (ożywienie niewykorzystanej przestrzeni miejskiej przy ul. Energetyków), pomysłodawcom wydania płyty Jakuba Kościuszko (utalentowanego szczecińskiego gitarzysty - absolwenta maestro Zorana Dukića w Królewskim Konserwatorium w Hadze) z muzyką Marka Pasiecznego oraz projektowi publikacji najnowszej książki Krzysztofa Niewrzędy „Second Life” i projektowi „Muzyczne pozdrowienia z Lubeki” (transgraniczna integracja młodzieży poprzez muzykę).

Głównym celem „Mikrosparcia” jest wspieranie przez instytucję Szczecin 2016 projektów kulturalnych, artystycznych społecznych i obywatelskich, które wpisują się w starania tego miasta o tytuł ESK 2016. Owa pomoc polega na współudziale instytucji Szczecin 2016 w organizacji przedsięwzięcia i zakupie materiałów lub usług (o wartości od 500 do 2,5 tys. złotych brutto, a wyjątkowych wypadkach - do 5 tysięcy złotych brutto), których brak uniemożliwia realizację przedsięwzięcia. Termin składania wniosków w kolejnej edycji upływa wraz w dniu 30 kwietnia.

Warto dodać, że program „Mikrowsparcie” jest pierwszą tego rodzaju inicjatywą wspierania projektów kulturalnych w Polsce. Więcej informacji na temat „Mikrowsparcia”, jak i listę podmiotów, które uzyskały mikrowsparcia można znaleźć na stronie: projektyesk.szczecin.pl.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 27.03.2010 07:48

Mały krok już zrobiony , teraz pozostaje czekać na następne .

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.