Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

14817 miejsce

Szczecin. Piotr Krzystek i Małgorzata Jacyna Witt wystartują jako kandydaci niezależni?

Najpoważniejsi jeszcze niedawno kandydaci największych ugrupowań partyjnych w Szczecinie, PO – Piotr Krzystek (prezydent Szczecina) i PiS – Małgorzata Jacyna Witt (szefowa klubu PIS) z różnych powodów (nie czekając na nominację partii lub nie uzyskując nominacji partii) będą startować w wyborach samorządowych na prezydenta miasta jako kandydaci niezależni.

I chociaż według ostatniego sondażu CBOS, większość badanych (52 proc.) wolałaby głosować na kandydatów niezwiązanych z żadną partią czy ugrupowaniem politycznym, to znając lenistwo lub niewiedzę (głosowanie na chybił trafił) wyborców i tak większość zagłosuje na kandydatów największych partii.

Jednak w Szczecinie trzeba brać pod uwagę fakt, że (jak wynika z sondażu GfK Polonia dla Rzeczpospolitej) największe szanse na wygraną mają ci kandydaci, którzy dotychczas zajmowali to stanowisko. Tym bardziej, że niezależność kandydatów niezależnych jest bardzo świeżej daty i większość nie zorientowanych wyborców i tak będzie ich kojarzyć z niedawnymi ugrupowaniami partyjnymi.

Zanosi się więc na ciekawą rywalizację o fotel prezydenta Szczecina, tym bardziej, że kandydaci partyjni na prezydenta miasta, PO – Arkadiusz Litwiński i PIS – Krzysztof Zaręba, też są znanymi medialnie osobami w Szczecinie i większość wyborców nieinteresujących się na co dzień polityką będzie miała trudny wybór: czy postawić na kontynuację, czy na bliżej nieokreślone zmiany.

Przy okazji sondażu CBOS: Na pytanie sondujących: jaki system wyborów jest najlepszy i który wyborcy chcieliby aby został zastosowany w tegorocznych wyborach samorządowych, większość odpowiadających (37 proc. ogółu ankietowanych w Polsce) wskazało na system większościowy, w którym w jednym okręgu wybiera się tylko po jednym radnym każdego szczebla, który uzyskał największą liczbę głosów (ordynacja jednomandatowa). 39 proc. ankietowanych nie miało na ten temat swojego zdania.

Jednak pomimo obietnic wyborczych, żadna z partii rządzących nie chce wprowadzić ordynacji jednomandatowej, gdyż jest ona niekorzystna ze względu na interes partyjny. Jedyne ustępstwo w kwestii ordynacji jednomandatowej mamy właśnie w wyborach na prezydenta, prezydentów, burmistrzów i sołtysów i dlatego te wybory są o wiele bardziej emocjonujące i atrakcyjne dla wyborców.

Jedno jest pewne, rywalizacja kandydatów: partyjni kontra niezależni, na prezydenta w Szczecinie, zanosi się na interesująco i dzisiaj raczej nie pokusiłbym się o prognozowanie jej wyników.


Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Prawdopodobnie odbiorą sobie wzajemnie głosy i wygra ten piaty.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2016 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.