Facebook Google+ Twitter

Szczecin Pomorzany widziany okiem spacerowicza. Fotogaleria

Chodząc po dzielnicach Szczecina pieszo, można zobaczyć dużo ciekawostek. Każde większe miasto ma swój niepowtarzalny wygląd i architekturę. Zapraszam do obejrzenia fotogalerii.

1 z 18 Następne zdjęcie
Zdjęcie: W parku przy ulicy Powstańców Wielkopolskich w Szczecinie, Dzielnica Pomorzany.Fot. Piotr Wierzbicki
W parku przy ulicy Powstańców Wielkopolskich w Szczecinie, Dzielnica Pomorzany.
Fot. Piotr Wierzbicki

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (7):

Sortuj komentarze:

Szczecinianka
  • Szczecinianka
  • 05.03.2012 12:51

Szczecin .
Szczecin – miasto cudów

Tylko tu jest skrzyżowanie ulic Królowej Korony Polskiej i Armii Czerwonej. Tu mieszkały dwie caryce, a duch najsłynniejszej XVII-wiecznej czarownicy nadal unosi się między kamienicami. Do Szczecina trzeba się wybrać, aby obejrzeć film w najstarszym na świecie kinie (Najstarszym kinem na świecie jest Kino Pionier, które zostało uruchomione pod nazwą "Helios" 26 września 1909 roku w mieście Szczecin(Stettin), i funkcjonuje do dnia dzisiejszego) .
Układ urbanistyczny Szczecina jest porównywany do paryskiego. – W Paryżu jest jeden plac gwiaździsty, do którego zbiega się 12 ulic. Szczecin ma sześć takich placów, do których zbiega się 8, 6 i 5 traktów. Największe z nich wyglądały dawniej jak Pola Elizejskie z zadrzewionym deptakiem. Szczecin jest Paryżem w mniejszej skali. Dlatego grał to miasto w wielu filmach . Wbrew plotkom autorem urbanistycznego planu Szczecina nie jest baron Georges Haussmann, projektant Paryża. A kto? Nie wiadomo. Ale z pewnością Szczecin jest jedynym zaprojektowanym w ten sposób miastem w Polsce.
Warto tez i o tym napisać .

Cmentarz Centralny (dawny Hauptfriedhof)
przy ul. Ku Słońcu (Pasewalker Chaussee) w Szczecinie


Wielki rozwój miasta i powiększenie liczby mieszkańców w związku ze zniesieniem twierdzy w Szczecinie w roku 1873 r., spowodowały konieczność wyznaczenia i zorganizowania wielkiego cmentarza komunalnego. Szereg nowych, dzielnicowych cmentarzy założonych w XIX wieku było już przepełnionych. Na lokalizację nowoczesnego cmentarza wybrano grunty rolne w płd-zach. części miasta, pomiędzy drogami prowadzącymi do Berlina (ob. ob. ul. Mieszka I) i Pasewalku (ul. Ku Słońcu), ograniczone linią kolejową. Cmentarz założony w latach 1899-1900.

Dnia 06.XII.1901 r. nastąpiło otwarcie nekropolii. Cmentarz rozplanowano z wielkim rozmachem na docelowej powierzchni 153 ha, co stawiało go wśród trzech największych nekropolii w Europie (Ohlsdorfer Friedhof w Hamburgu, założony w 1877 r. o pow. 200 ha, Wiener Zentralfriedhof we Wiedniu, założony w 1874 r. o pow. 198 ha). Kompozycja przestrzenna cmentarza jest wybitnym dziełem architektury krajobrazu powstałym w ciągu kilku dziesięcioleci na terenie bogato ukształtowanym fizjograficznie o nieregularnym obrysie kształtu parceli. Założenie szczecińskie nawiązuje do nekropolii hamburskiej, oparte jest na łączeniu różnorodnych krajobrazów ogrodowych powiązanych w części wschodniej układem owalnych alei. Główną monumentalną oś założenia tworzy tarasowy układ parterów z basenem prowadzącym od kaplicy głównej w kierunku zachodnim do granicy cmentarza. Część środkowa, zajmująca wąski obszar, łączy części zachodnią i wschodnią, z symetrycznym układem kwater w odniesieniu do głównej osi kompozycyjno-widokowej. Kształt nieregularnej zachodniej części wyznaczają dolinki biegnących równolegle do siebie strumieni: Cichej Wody i Jasnej Wody (prostopadłych do głównej osi). Równolegle do nich biegną główne drogi, powiązane prostopadłymi alejkami bocznymi, wyznaczającymi regularne prostokątne kwatery grzebalne.
Serdecznie pozdrawiam autora .

Komentarz został ukrytyrozwiń

No! Piotrek. Mógłbyś się zapowiedzieć przyjeżdżając do Szczecina. Może byśmy się spotkali i razem Szczecin pooglądali. Twoje zdjęcia są fachowo robione. To nie to co moje. Gratuluje.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jutro będzie rozbrzmiewać po nowogardzkich dolinach, łąkach i lasach pieśń Ryszarda Jana zagórskiego: "Czym przywitać Cię Wiosenko? Zróbmy to piosenką! Drzewa, kwiaty, trawy rosną, WITAMY CIĘ WIOSNO."

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Piotrze! Już tuż, tuż wiosenkę czuć . Pozdrawiam

Komentarz został ukrytyrozwiń

Na jednych działa "kolor czerwony" jak płachta na byka, na innych zaś...wciąż nowe kościoły;)) Ale to tak tylko...na zielonym marginesie:))
Szkoda tylko że znów bądzie mniej połączeń kolejowych, zwłaszcza w południowej Polsce! ( TV Wiadomości ) I tutaj niestety z wagonów kolejowych wyprasza nas samochodowa "zachodnia wolność"!

Ano cóż... jakieś nowe obyczaje zapanowały nad Odrą i Wisłą... znów będzie mniej zieleni, mniej drzew, mniej przyrody, mniej powietrza dla płuc człowieka!! Pozdrawiam

Komentarz został ukrytyrozwiń

Masz rację. Ja w różnych miastach przebywałem, Szczecin jest najbardziej ciekawy. No, fakt, że Warszawę najmilej wspominam. No, ale to wezmę już do grobu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Rzeczywiście każde miasto ma swój klimat architektoniczny i niepowtarzalny urok krajobrazowy oraz przyrodniczy. Szczecin zaś szczególnie w tym zakresie wyróżnia się wieloma walorami, których gdzie indziej trudno znaleźć. Najbardziej jednak Szczecin czaruje swoim pięknem w okresie letnim. Chociaż także i teraz, w okresie zimy, widać jego prawdziwe uroki.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.