Facebook Google+ Twitter

Szczecin powinien być mekką turystyczną

Szczecin leżący na szlaku pielgrzymim do Santiago de Compostela, z zabudową głównych placów odzwierciedlającą pas gwiazdozbioru Oriona i kompleks piramid w Gizie (która nigdzie indziej nie powstała), powinien być mekką turystyczną.

Wały Chrobrego / Fot. Wincenty SadowskiSzczecin mógłby aspirować do miana mekki turystycznej chociażby z takiego prozaicznego powodu, że jak żadne miasto w Polsce otoczony jest trzema puszczami, a w centrum zlokalizowane jest czwarte, co do wielkości jezioro w kraju. Jezioro Dąbie i płynąca przez środek Szczecina rzeka Odra ze swoimi rozlewiskami przystaniami i marinami to istny raj dla żeglarzy i motorowodniaków.

Szczecin obfituje w atrakcje. Turyści znajdą tu m.in.: tereny zielone - np. park Kasprowicza z Jasnymi Błoniami, niczym Pola Elizejskie, z pięknym amfiteatrem oraz Cmentarz Centralny - trzecią co do wielkości nekropolię w Europie po Wiedniu i Hamburgu. Szczecin wyróżnia: Zamek Książąt Pomorskich, monumentalne Wały Chrobrego z tarasami widokowymi, Trasa Zamkowa (której może nam pozazdrościć wiele europejskich miast) pałace, muzea, wille, których nie brakuje przy al. Wojska Polskiego, pl. Orła Białego, pięknie odnowione, XIV-wieczna katedra.

W Szczecinie urodziła się i mieszkała do ślubu przyszła caryca Katarzyna II i żona cara Pawła I Maria Fiodorowna. Mamy też w Szczecinie najstarsze na świecie stuletnie kino Pionier. Wszystko to sprawia, że Szczecin mógłby śmiało aspirować do miana mekki turystycznej

A to jeszcze nie wszystkie atrakcje turystyczne Szczecina, statkami białej floty można płynąc Odrą zwiedzić port szczeciński i obiekty upadłej Stoczni Szczecińskiej, a wodolotem polecieć do Świnoujścia nad morze. Szczecińskim pieszym "Miejskim Szlakiem Turystycznym" liczącym 7 km, można zwiedzić 42 zabytki i obiekty turystyczne. Rowerzyści, którzy chcieliby zwiedzać miasto na dwóch kółkach mają do dyspozycji Złoty Szlak biegnący z Zamku Książąt Pomorskich przez pl. Żołnierza Polskiego w kierunku al. Jana Pawła II.

Jeżeli do tego dodamy dawne atrakcje turystyczne Szczecina: Wieżę Bismarka z pięknym widokiem na rozlewiska Odry i Miedzyodrze, Plażę Mieleńską z dojazdem do niej statkiem białej floty i atrakcje niewykorzystane jak Szczecińska Wenecja na ul. Kolumba, Łasztownia, która miała być sercem miasta, Szczeciński Bangkok, który mógłby być jednym z najciekawszych miejsc widokowych w Szczecinie, widać potencjał Szczecina, aby mógł zostać mekką turystyczną.


Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Ależ nie neguję piękna starych budowli i tego, co kiedyś było piękne, a zostało zdewastowane czy zapomniane. Myślę, że gdyby zebrało się parę osób w urzędzie, to mogliby sprawić, że te wszystkie cudowne i zabytkowe miejsca byłyby perełką miasta, a nie tylko pustostanem odrapanym i popadającym w ruinę. Fajnie byłoby, gdyby ktoś o tym pomyślał i rzeczywiście zaczął to doceniać.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Święta prawda...Kiedy przyjeżdżałem tu wcześniej, nie znając tego miasta uważałem je za brudne i nieładne... Gdy tu trochę wsiąkłem, poznałem społeczeństwo, uroki i niedostatki Szczecina. Niejednokrotne wędrówki skłaniały do myśli, czy nie można by popracować rzeczywiście lepiej nad wizerunkiem Szczecina? Pozdrawiam ze Szczecina.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2016 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.