Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

27640 miejsce

Szczecin. Rewitalizacja Golęcina

Szczecin ma zabytkową fabryczną zabudowę w Śródmieściu, przy ulicy Kolumba, ma też obiekty zabudowy fabrycznej wpisane do rejestru zabytków na ulicach robotniczego Golęcina: olejarnię przy Dębogórskiej i zespół fabryczny przy ul. Światowida. Teraz te miejsca zostaną odkryte na nowo.

Ul. Wiszesława / Fot. Andrzej SadowskiPodobnie jak zabytkowa fabryczna zabudowa przy ulicy Kolumba otrzymała nazwę "Szczecińska Wenecja", tak malownicza zabudowa brzegu Odry hangarami na łodzie przy ulicy Wiszesława (na Golęcinie), dostała została nazwana "Szczecińskim Bangkokiem". Zarówno Szczecińska Wenecja, jak Szczeciński Bangkok to to miejsca, które stwarzają wiele potencjalnych możliwości, aby mogły zostać atrakcjami turystycznymi Szczecina.

Turystyczne możliwości "Szczecińskiej Wenecji" zauważyło już miasto, podpisując list intencyjny z firmą EKO-PARK, w sprawie rewitalizacji terenów przy ulicy Kolumba. Turystyczne możliwości jakie stwarza zagospodarowanie brzegu Odry w rejonie ulic Światowida, Wiszesława i Dębogórskiej, czekały na swojego ponownego odkrywcę Hansa van de Sandena. To on z ramienia ONZ został doradcą prezydenta miasta ds. renowacji i rewitalizacji. Van de Sandena zachwyciły i zauroczyły te zaniedbane, uważane za najbrzydsze dzielnice Szczecina.

Zimowy postój holowników / Fot. Andrzej SadowskiPowstały plany uporządkowania, renowacji i rewitalizacji terenu Nadodrza, powrotu do jego historycznych funkcji terenu rekreacyjnego dla Szczecinian. Teren od Żelechowskiego basenu Młyńskiego, ulicy Debogórskiej, Golęcińskiej ul. Wiszesława, Światowida, aż po Stołczyńską ulicę Lipową ma być zamieniony w park turystyczno rekreacyjny z pomocą unijnych funduszy.

Dok Stoczni Remontowej Parnica / Fot. Andrzej SadowskiMożliwości turystyczne Szczecińskiego Bangkoku opisałem w artykule „To jedno z najatrakcyjniejszych miejsc Szczecina” cyt: „... gdyby w miejsce nieestetycznych hangarów wybudowano promenadę z mini mariną, z letnimi, a może nawet całorocznymi kawiarenkami z tarasami, skąd można było by obserwować cały ruch statków na Odrze, obrotnicę i dok moglibyśmy poczuć, że naprawdę jesteśmy miastem portowym. Wtedy miejsce te mogłoby śmiało konkurować jako miejsce widokowe nawet z Wałami Chrobrego”.

Golęcino nawet w obecnym stanie, może zachwycić pięknem zabudowy czynszowej i swoją surowością. To również oaza przyrody, gdyż pomimo wzmożonego ruchu statków, nawet w zimie, można tam zaobserwować dzikie ptactwo, które ma tam swój teren łowiecki i miejsca lęgowe. Zarośnięty bujnym drzewostanem wschodni brzeg Odry, tworzy krajobrazy niczym nie skalanej ręką człowieka przyrody.


Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Nie tylko pieśń przeszłości, ale chyba i nieprawda?.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Golęciński
  • Golęciński
  • 24.01.2012 17:58

Rewitalizacja Goęcina to już chyba pieśń przeszłości!

Komentarz został ukrytyrozwiń
Zbigniew Kostka
  • Zbigniew Kostka
  • 30.05.2011 20:07

Szczególnie "Szczeciński Bangkok" przy ul Wiszesława wpisuje się w ideę rewitalizacji!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tytuł oryginału "Surowe piękno zimowego Golęcina". Redakcja zmieniła tytuł i wypowiedź artykułu nie wiedząc, że Hans van de Sanden to już melodia przeszłości, że obecnie już ktoś inny kieruje rewitalizacją północnych dzielnic Szczecina. Ja przywołałem go tu jako ponownego odkrywcę tych terenów, którego zachwyciły możliwości turystyczne i rekreacyjne tych zaniedbanych dzielnic.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2016 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.