Facebook Google+ Twitter

Szczecin stać na okazalszy deptak

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2010-02-08 15:20

Oficjalny szczeciński deptak nie przyjął się wśród mieszkańców a także turystów. Brak na nim kawiarenek, czytelni, lokali usługowych i innych, które tworzą atmosferę deptaku.

Szczeciński deptak / Fot. Andrzej SadowskiMiasto Szczecin z wielkim trudem wydzieliło odcinek ul. Bogusława X na Miejski Deptak. Prowadzi się rewitalizację (remont) kamienic na ulicy, aby wydobyć ich zabytkowy charakter. Wykonano prace na samej ulicy, aby upodobnić ją do deptaka.

Niestety, oficjalny szczeciński deptak, nie przyjął się wśród mieszkańców a także turystów, bo brak na nim kawiarenek, czytelni, lokali usługowych i innych, które tworzą atmosferę deptaku i zachęcają, żeby tu pobyć i przysiąść na dłużej. Sama cukiernia Duet to za mało, a stosowane przez miasto dobieranie najemców lokali na deptaku, według praw rynkowych a nie według ściśle deptakowego klucza, doprowadziło do obecnej sytuacji.

Może powiększenie deptaka do całego kwartału między ulicami: Piastów, Kopernika, Narutowicza, Krzywoustego, miało by jakiś sens? Nie wiem jednak, czy przebiło by naturalny deptak szczecinian - al. Jana Pawła II.

Jeżeli rozpatrywać to, jaka ulica w Szczecinie najlepiej nadawała by się na deptak, to od razu narzuca się ul. Jagiellońska (ale na jej krótkim odcinku umieszczone jest torowisko), ewentualnie ul. Krzywoustego (też z torowiskiem), aleja Wojska Polskiego (na odcinku od Krzywoustego do Piłsudskiego) a nawet sama ul. Piłsudskiego (torowisko na całej długości).

W związku z odkryciem małżeństwa Gardasiewiczów o tym, że główne place Szczecina w ciągu ul. Piłsudskiego: Szarych Szeregów, Odrodzenia i Grunwaldzki odzwierciedlają pas gwiazdozbioru Oriona (odpowiadając poszczególnym gwiazdom Mintaka, Alnilam i Alnitak, a także rozmieszczeniem piramid w Gizie), warto było by wykorzystać turystycznie tą zbieżność i stworzyć na tym odcinku (od alei Wyzwolenia do ul. Piastów) szczeciński deptak, likwidując ruch tramwajów na tym odcinku.

Mniej okazałym deptakiem był by deptak na ul. Jagiellońskiej, pomiędzy alejami Piastów i Jana Pawła II, który przez połączenie z naturalnym deptakiem al. Jana Pawła II stworzył by ciąg deptaków.
Jedno jest pewne, Szczecin stać na okazalszy deptak, tym bardziej, że oficjalny deptak na ul Bogusława X się nie sprawdził.
I jeszcze uwaga, trudno przecenić znaczenie Gryfitów dla Szczecina, mam nadzieję, że wkrótce doczekają się swojej okazałej ulicy czy alei Gryfitów. Nowy most to trochę za mało za ich zasługi dla Szczecina.

Autor: Andrzej Sadowski
Tekst pierwotnie opublikowany na stronie mmszczecin.pl

Autor tego tekstu bierze udział w konkursie na Dziennikarza Obywatelskiego 2009 Roku.
( )

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.