Facebook Google+ Twitter

Szczecin: Stare budowle przeżywają drugą młodość

Stare budowle przemysłowe przeżywają w Szczecinie drugą młodość, odgrywająć rolę centrów kulturalnych, techniki i sztuki.

Była Wozownia Tramwajowa przy ul Kolumba / Fot. Wincenty SadowskiPo wojnie (podczas której, naloty zamieniały budynki i hale produkcyjne i nieprodukcyjne w ruiny) i latach transformacji ustrojowej w których zakłady wyzbywały się mienia nieprodukcyjnego, pozostało wiele budynków i budowli, które po przejęciu ich przez miasto dalej niszczały.

Jeszcze przed wstąpieniem Polski do Unii Europejskiej dwa duże obiekty przemysłowe, zwłaszcza byłe wozownie tramwajowe znalazły nowy wystrój i nowe przeznaczenie.

Obiekty wystawowe w byłej Zajezdni Tramwajowej Niemierzyn / Fot. Wincenty SadowskiWozownia tramwajowa i obiekty towarzyszące przy ul Kolumba zostały siedzibą Szczecińskiego Centrum Przedsiębiorczości (Zakładu Budżetowego Gminy Miasta Szczecin), aby w grudniu 2000 r. w drodze przekształcenia stać się Szczecińskim Parkiem Naukowo - Technologicznym Sp. z. o. o.. Szczeciński Park Naukowo - Technologiczny działa na rzecz tworzenia lokalnego i regionalnego środowiska innowacyjnego nastawionego na rozwój małej przedsiębiorczości, wspierania małych przedsiębiorstw innowacyjnych, do przemysłowego wykorzystania wiedzy naukowej, do transferu nowoczesnych technologii. W parku prowadzony jest inkubator przedsiębiorczości, których źródłem finansowania są obecnie fundusze strukturalne UE.

Wozownia tramwajowa Niemierzyn (wpisana do rejestru zabytków), doczekała się co prawda wstąpienia Polski do Unii, lecz niestety w roku wstąpienia została zlikwidowana. Obiekt dzięki staraniom Szczecińskiego Towarzystwa Miłośników Komunikacji Miejskiej, MZK Szczecin, Muzeum Narodowego i Urzędu Miasta przekształcono w Muzeum Techniki i Komunikacji – Zajezdnia Sztuki, które rozpoczęło swoją działalność 1 stycznia 2007 r.

Taka formuła instytucji pozwala również (jak w wypadku wozowni na ul Kolumba) na pozyskiwanie środków pomocowych z Unii Europejskiej. Obecnie w muzeum prowadzone są prace budowlane, po których zakończeniu muzeum będzie posiadało pełną infrastrukturę wystawową, magazynową, biurową i konserwatorską, punkty gastronomiczne i sklepowe z literaturą fachową i gadżetami.

Po wstąpieniu Polski do Unii Europejskiej i otworzeniu możliwości uzyskiwania środków pomocowych na różne kulturalne przedsięwzięcia posypały się projekty wykorzystania starych zabytkowych zabudowań przemysłowych.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

To prawda, m/in Transformacja Sztuki.

Komentarz został ukrytyrozwiń

To prawda, że te stare budowle mają "duszę"

Komentarz został ukrytyrozwiń

Naprawdę podoba mi się adaptowanie takich budynków na centra sztuki, rozrywki czy nawet na biurowce. Mają one w sobie duszę i miło się robi już przed samym wejściem. Oczywiście jeśli ich stan techniczny nie pozostawia do życzenia ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

I dobrze, że tak się dzieje. Te budynki przetrwają nie jeden współczesny biurowiec. Na mnie wrażenie zrobiło wykorzystanie w ten sposób manufaktury łódzkiej. Zrobiono tam takie centrum handlowe, rozrywkowe. Kto był ten wie, że można tam "stracić" cały dzień ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2016 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.