Facebook Google+ Twitter

Szczecin: Swing zadebiutował w mieście!

Pierwszy w historii Szczecina tramwaj niskopodłogowy wyruszył 1 lutego na trasę. Nowoczesny pojazd produkcji bydgoskiej Pesy we wtorek przed południem zabrał pierwszych pasażerów z przystanku "Basen Górniczy".

Swing na pętli przy Basenie Górniczym - za chwilę zabierze pierwszych pasażerów. / Fot. Maciej KubieńSzczecin jako jedno z ostatnich miast w Polsce, dopiero pod koniec ubiegłego roku doczekał się pierwszego tramwaju niskopodłogowego. Dotychczas w stolicy Pomorza Zachodniego jeździły jedynie przestarzałe tramwaje typu 105N oraz używane, niemieckie tramwaje Tatra (po gruntownych modernizacjach, jednakże z wysoką podłogą i nieco już zaniedbanym wnętrzem).

W końcu jednak się udało. Po trudnościach związanych ze sfinalizowaniem przetargu, Szczecin podpisał umowę na dostarczenie sześciu sztuk tramwajów niskopodłogowych serii 120NaS (tzw. Swingów) firmy PESA Bydgoszcz. Pierwszy egzemplarz dotarł do Szczecina pod koniec 2010 roku. Zanim jednak wyruszył w trasę po mieście, musiał otrzymać m.in. homologację dopuszczającą pojazd do ruchu, a także przeprowadzone zostały szkolenia motorniczych i liczne testy związane z zachowaniem bezpieczeństwa.

Przygotowywanie tramwaju do szczecińskich warunków zakończyło się sukcesem, i wczoraj - 1 lutego, Swing w końcu wyruszył na linię nr 7. Pierwszy odjazd nastąpił przed godziną 11 z pętli przy Basenie Górniczym, a poprzedzony został m.in. krótką konferencją z udziałem prezydenta miasta - Piotra Krzystka oraz "namiętną" sesją zdjęciową pojazdu w wykonaniu lokalnych miłośników komunikacji miejskiej.

Wnętrze nowoczesnego tramwaju / Fot. Maciej KubieńPięcioczłonowy, nowoczesny "tasiemiec" kursował do godzin wieczornych. Trasa "siódemki" będzie póki co jedyną linią, którą Swing będzie obsługiwał. Przyczyną tego jest stosunkowo dobry stan torowisk na odcinku od ulicy Wyszyńskiego do samej pętli Krzekowo (a więc na prawie całej trasie "siódemki"), w przeciwieństwie do większości pozostałych tras, które są często zdegradowane.

Wkrótce "na miasto" wyjedzie drugi egzemplarz, który dotarł do Szczecina kilka dni temu. Pozostałe 4 sztuki pojawią się w Szczecinie do końca marca. Piotr Krzystek, ku uciesze mieszkańców, zapowiada zamówienie kolejnych 22 sztuk nowoczesnych tramwajów - oby obietnica została spełniona!

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Daniel (Bydgoszczanin)
  • Daniel (Bydgoszczanin)
  • 04.02.2011 19:59

Cieszę się bardzo że Szczecin kupuje tramwaje z mojego rodzinnego miasta Bydgoszczy. A tramwaje są pierwsza klasa! Śmigają już takie w Bydgoszczy, Warszawie niedgługo będą także we Wrocławiu, Gdańsku i Poznaniu. Pozdrawiam Szczecin!

Komentarz został ukrytyrozwiń
K.D
  • K.D
  • 03.02.2011 13:32

Elegancko:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.