Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

17352 miejsce

Szczecin to miasto portowe, ale tego nie widać z Wałów Chrobrego

Nie raz spotkałem rozczarowanych turystów, którzy myśleli, że w centrum Szczecina, siedząc na przykład na Wałach Chrobrego, zobaczą statki wchodzące do portu szczecińskiego i z niego wychodzące.

Dok nr 5 Szczecińskiej Stoczni Remontowej "Gryfia" / Fot. Wincenty SadowskiNiestety, statki płynące do portu szczecińskiego, czy do remontu w Szczecińskiej Stoczni Remontowej „Gryfia”, nie przepływają obok Wałów Chrobrego. Statki płynące do remontu w Stoczni Remontowej zatrzymują się już wcześniej, przy wyspie Gryfia, na której usadowiona jest ta stocznia. Z kolei statki płynące do portu szczecińskiego, jeżeli nie skręcają już wcześniej na Przekop Mieleński, to na pewno wpływają w zasłonięty Wyspą Grodzką, Kanał Grodzki.

Na Wałach Chrobrego turyści mogą oglądać tylko statki „Białej floty”, zacumowane na stałe statki restauracje, czy „Nawigatora” (statek szkolny Akademii Morskiej), ewentualnie barki płynące na południe Polski. Mogą zobaczyć też żaglowce i jachty, ewentualnie okręty marynarki wojennej, ale właściwie tylko z okazji Dni Morza.

Jednak na co dzień żaglowce i jachty są rzadkimi gośćmi na Wałach Chrobrego, bo w centrum na Odrze nie ma mariny (większość przystani jachtowych jest umiejscowiona na Jeziorze Dąbie), większa marina na Odrze jest tylko w północnej części Szczecina, na Gocławiu. Gdzie więc w Szczecinie, turyści mogliby zaobserwować pełen ruch statków, latem ruch żaglowców i jachtów?

Największy pływający dźwig i statek wpływajacy w Przekop Mieleński / Fot. Wincenty SadowskiZachodni brzeg Odry jest prawie na całej długości zabudowany i zajęty przez różne przedsiębiorstwa związane z obrotem towarów drogą wodną. Od strony wschodniej ciągną się wyspy oddzielające Odrę od Jeziora Dąbie, raczej nie nadające się do zamieszkania (bagna i trzęsawiska).

Jedyne miejsce, gdzie każdy może swobodnie podejść nad sam brzeg Odry i obserwować cały ruch statków na Odrze znajduje się na Golęcinie przy ul. Wiszesława. Może same miejsce nie jest zbyt atrakcyjne, chociaż widoki w tym miejscu wynagradzają pewne niedogodności.


Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Największą atrakcją turystyczną Szczecina (dla turystów z centrum i południa Polski), była kiedyś Plaża Mieleńska (i ulokowana po sąsiedzku plaza nudystów) i przejazd statkiem Żeglugi Szczecińskiej na plażę!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zmieniłem wreszcie moje imię w profilu na prawidłowe. A przy okazji w historii mojego pisania, pisałem pod wieloma imionami i nazwiskami: najwiecej pod podstawowym: Zdzisław Sadowski, von sadow, ale pisałem też pod: Wincenty Szofer, Wincenty Sadowski, Wincenty von sadow itp. Zapomniałem dodać, że kto zna mnie pod imieniem i nazwiskiem Zdzisław Sadowski, czy von sadow, może jeszcze dzisiaj na mnie zagłosować. To ja, ten Zdzisław Sadowski, który pracował prawie 25 lat w Stoczni Szczecińskiej a potem przeszedł do pracy w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Szczecinie. Pozdrawiam: Zdzisław Sadowski

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tytuł orginału "Morskość Szczecina najlepiej widoczna na Golecinie"

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jak tak się zastanowić to to jest najatrakcyjniejsze turystycznie miejsce w Szczecinie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2016 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.