Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

28370 miejsce

Szczecin. Warsztaty twórczego czytania na Zamku

  • R. W.
  • Data dodania: 2010-10-30 09:40

Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie był 29 października miejscem warsztatów twórczego czytania. Były to pierwsze warsztaty tego cyklu w tym sezonie. Zajęcia prowadzi Krystyna Maksymowicz - aktorka, specjalistka pracy z głosem.

Warsztaty twórczego czytania są projektem realizowanym na Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie. Dzisiejsze spotkanie było pierwszym po wakacyjnej przerwie. Warsztaty, jak zwykle, prowadziła Krystyna Maksymowicz- aktorka, specjalistka pracy z głosem. Dzisiejszy temat spotkania brzmiał: "Wojowniczka na krętej ścieżce". Temat dotyczył tekstów zaczerpniętych z twórczości Beaty Pawlikowskiej, m. in. "Blondynka w dżungli", "W dżungli życia", "W dżungli miłości". Warsztatom towarzyszyła prezentacja multimedialna. Na te rozwijające zajęcia przyszły osoby w różnym wieku.

Prowadząca warsztaty - pani Krystyna Maksymowicz. / Fot. Radek WasilewskiProwadząca przytoczyła słowa Thomasa Whartona "Godzina czytania jest godziną skradzioną z raju", a więc uczestnicy tę piątkową, wieczorną godzinę z raju wykradli, aby w przyjemnej atmosferze doskonalić swe umiejętności czytania.

Każdy z przygotowanych przez organizatorów fragmentów odczytywała wpierw pani Krystyna Maksymowicz, a następnie jeden z uczestników starał się ten sam fragment odczytać w sposób artystyczny, jednak niekoniecznie naśladując prowadzącą. Każde wystąpienie było krótko komentowane przez panią Krystynę.

Godzinne spotkanie urozmaiciły zadania związane z emisją głosu, krótkie komentarze dotyczące książek, pisarki oraz tłumaczenie zagadnień z tematyki artystycznego czytania. Na warsztatach obecna była także Aldona Binda - pracownik Zamku, współorganizatorka, felietonistka, prowadząca w piśmie "Bluszcz" rubrykę "Znane autografy". Na spotkaniu zamkowym analizie poddała autograf Beaty Pawlikowskiej.

Podpis pani Beaty Pawlikowskiej wyświetlony przez rzutnik. / Fot. Radek Wasilewski- Pani Pawlikowska podpisuje się nie rozdzielając imienia od nazwiska - zaważyła Pani Aldona. Robią tak osoby, które nie rozdzielają swojego życia osobistego od pracy, które potrafią te dwa aspekty pogodzić i być szczęśliwe. Są "wojownikami". Postać obok podpisu sugeruje, że pani Beata jest taką wojowniczką - postać obok chodzi po wodzie, a koło rąk widzimy skrzydła, na których taka osoba unosi się ku szczęściu.

-Nasza osobowość zamknięta jest nie tylko w tym, jak czytamy, ale też jak piszemy- skomentowała pani Krystyna Maksymowicz.

Uczestnicy otrzymali jako drobny upominek magnesy na lodówkę promujące Zamek oraz jeszcze jeden fragment książki Beaty Pawlikowskiej "Blondynka na Czarnym Lądzie"... jako zadanie domowe.

- Zamek jest chyba jedynym miejscem, gdzie organizowane są takie ciekawe wydarzenia - opowiada jedna z uczestniczek, pani Teresa. - Bardzo chętnie przychodzę tutaj na spotkania, można się czegoś nauczyć.

Do słów mojej rozmówczyni przyłączam się i zachęcam do udziału w kolejnych warsztatach, które odbędą się 23.11. o godz. 17 w sali bibliotecznej (202) Zamku Książąt Pomorskich i dotyczyć będą twórczości tegorocznego noblisty, wybitnego pisarza z Peru - Mario Vargasa Llosy. Na Zamku odbywają się także warsztaty twórczego pisania.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Krystyna Fodemska
  • Krystyna Fodemska
  • 05.12.2010 18:22

Przyłączam się i chętnie wezmę udział w kolejnych warsztatach

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.