Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

24592 miejsce

Szczecin. Wystawa "Wojciech Kilar-Teraz, teraz, teraz i ...Amen"

  • Ewa Bo
  • Data dodania: 2014-08-10 15:13

10 sierpnia o godz. 16.00 na Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie nastąpi uroczyste otwarcie wystawy fotografii Zdzisława Sowińskiego "Wojciech Kilar-Teraz, teraz, teraz i ...Amen".

 / Fot. Sowiński Zdzisław Wystawa fotografii Zdzisława Sowińskiego* powstała z zafascynowania osobowością Wojciecha Kilara. Autor pokazuje kompozytora w miejscach mu najbliższych, a więc na Jasnej Górze, gdzie czerpał inspiracje do swojej twórczości i życiowych wyborów, oraz w rodzinnym domu w Katowicach.

Wiele z prezentowanych zdjęć ma charakter bardzo intymny. Wojciech Kilar godził się na to, by Zdzisław Sowiński uwieczniał go na taśmie fotograficznej, ponieważ obu artystów łączyła długoletnia, sprawdzona przyjaźń. Mobilizacją do wykonania wielkoformatowych fotografii i opracowania wystawy była 80. rocznica urodzin Wojciecha Kilara, którą kompozytor świętował w 2012 roku na Jasnej Górze.

Wystawa została zorganizowana w ramach X Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego Sacrum Non Profanum i będzie można ją oglądać do 18 sierpnia br.

Wernisaż dopełni film Violetty Rotter-Kozery i Zdzisława Sowińskiego „Wojciech Kilar. Credo" zrealizowany w 2012 roku.* Zdzisław Sowiński - operator filmowy, artysta fotografik, reżyser i scenarzysta filmów dokumentalnych. Absolwent Wydziału Operatorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Po studiach dzielił czas między Muzeum Sztuki w Łodzi a Wytwórniami Filmów: Fabularnych i Oświatowych oraz pracą dydaktyczną. Członek Związku Polskich Artystów Fotografików i Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Stypendysta Ministra Kultury i Sztuki (1979). Rok 1989 to dla Zdzisława Sowińskiego czas zaszczytnego stypendium Jan Pawła II w Rzymie. Jest laureatem między innymi nagrody Festiwalu Filmów Niezależnych OKNO (2013) za obraz "Prawdziwie spadła z Nieba".

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Warto pojechać do Szczecina.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wojciech Kilar ma już swój postument w Alei na pl. Grunwaldzkim w Katowicach. Mam nadzieję, że wystawa fotografii Pana Zdzisława Sowińskiego trafi też do Katowic.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.