Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

8469 miejsce

Szczecin Wzgórze Zamkowe straci stabilność po wycięciu samosiejek

Koncepcja Zakładu Usług Komunalnych, o usunięciu samosiejek i odsłonięciu widoku na Zamek Książąt Pomorskich, ma już, co najmniej 8 lat i nie może doczekać się realizacji.

Drzewa (samosiejki) na zboczu zamkowym, zasłaniające zamek / Fot. Grzegorz SadowskiKoncepcja szczecińskiego Zakładu Usług Komunalnych, to efekt starań dyrekcji Zamku Książąt Pomorskich, która chce odsłonić fasadę zabytku. Aby to osiągnąć, trzeba uporządkować zaniedbaną zieleń (samosiejki drzew i krzewów) na skarpie od strony Trasy Zamkowej, a właściwie ją usunąć. ZUK planując "pogrom" w rosnącej tam zieleni, jednocześnie organizuje konkurs na opracowanie koncepcji zagospodarowania przy zamkowego otoczenia.

Już w 2006 r., po wizji lokalnej zorganizowanej przez wydział gospodarki komunalnej i ochrony środowiska Urzędu Miasta, zapadła decyzja o wycięciu części drzew rosnących na skarpie przy Zamku Książąt Pomorskich. Skończyło się na wycięciu uschniętych roślin i obniżeniu koron rosnących drzew.

W 2011 r. Zakład Usług Komunalnych rozpisał nawet konkurs: Na zagospodarowanie zamkowej skarpy, jednak emocje przeciwników wycinki, związane z zamiarem wycinki drzew i krzewów (samosiejek), spowodowały brak rozstrzygnięcia konkursu. Zbyt wiele osób skrytykowało plany wycięcia roślinności (samosiejek) rosnącej na skarpie Zamku Książąt Pomorskich.

W 2014 r. sprawa usunięcia samosiejek i odsłonięcia Zamku Książąt Pomorskich wróciła (w sezonie ogórkowym?). Planowane zagospodarowanie zamkowej skarpy, ma polegać na usunięciu drzew rosnących na skarpie od strony Trasy Zamkowej i zastąpienie ich niższą roślinnością. Istniejące drzewa nie będą karczowane, a jedynie wycinane, więc systemy korzeniowe wyciętych drzew będą wspomagać stabilność skarpy.

Jak zwykle ekolodzy i geolodzy sprzeciwiają się wycince drzew: „Rosnące na skarpie drzewa oddziałują korzystnie na jej stabilność. Ich system korzeniowy spełnia rolę kotew, a czerpanie przez nie wody zapewnia utrzymanie niskiej wilgotności podłoża. Usunięcie roślin spowoduje intensyfikację procesu grawitacyjnego spływu wód gruntowych ku Odrze. Strop plastycznych czy miękkoplastycznych glin obecnych w skarpie stanie się potencjalną powierzchnią poślizgu”. Inaczej mówiąc skarpa wraz z zamkiem, może zacząć się osuwać.

Trzeba zakończyć te bezsensowne „bajania”, wstrzymujące wycinkę samosiejek, i blokujące planowe zagospodarowanie terenu podzamcza, bo Zamek Książąt Pomorskich został zbudowany prawie 670 lat temu na naturalnym wzgórzu. Z tego przez ponad 600 lat, na jego zboczach (nie skarpach) nie rosły drzewa i jakoś się nie obsunął (zamek). Dopiero w ostatnich latach zbocze zostawiono samopas i dlatego porosło samosiejkami.

Nowe stare miasto zasłaniające zamek / Fot. Grzegorz SadowskiNie dość, że spółdzielnia mieszkaniowa „Podzamcze”, wybudowała na Podzamczu wysokie budynki zasłaniające Zamek od wschodu, to próby uporządkowania zamkowego zbocza od północy są bojkotowane przez domorosłych ekologów i geologów. Straciliśmy już 8 lat, czy w Szczecinie nie ma już rozsądnych ludzi przy władzy, czy na wzgórzu Wawelskim, przy zamku malborskim rosną drzewa?Roślinność zasłaniająca widoki na Wałach Chrobrego / Fot. Grzegorz Sadowski


Najwyższy czas przywrócić miastu piękno zamku, skrytego dziś za drzewami. Jego renowacja pochłonęła miliony, w tym sporą dotację z Unii Europejskiej. Trzeba wyeksponować zabytek i umożliwić spacer wzdłuż bryły całego zamku i podziwianie go.
Także tarasy Wałów Chrobrego w dolnych partiach porastają topole i krzewy, zasłaniające z góry widok na Odrę, a od strony rzeki na monumentalne budowle na górnym tarasie. Trzeba będzie także pomyśleć o ich usunięciu i przywróceniu widoczności tych najatrakcyjniejszych budowli Szczecina.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Ten artykuł, to mój jubileuszowy 25 artykuł/galeria. Nie odsłoniło mnie co prawda milion użytkowników, tylko zaledwie 17 tys. z groszami co daje średnią zaledwie 682,36 odsłon na artykuł/galerię, a więc na granicy średniej odsłon Darka Szczeciny (692,16 odsłony na artykuł/galerię). Do średniej odsłon brata Zdzisława (1990 odsłon na artykuł/ galerię), jeszcze trochę mi brakuje, no ale wtedy gdy on pisał link to był najlepszy serwis społecznościowy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.