Facebook Google+ Twitter

Szczecin Wzgórze Zamkowe straci stabilność po wycięciu samosiejek

Koncepcja Zakładu Usług Komunalnych, o usunięciu samosiejek i odsłonięciu widoku na Zamek Książąt Pomorskich, ma już, co najmniej 8 lat i nie może doczekać się realizacji.

Drzewa (samosiejki) na zboczu zamkowym, zasłaniające zamek / Fot. Grzegorz SadowskiKoncepcja szczecińskiego Zakładu Usług Komunalnych, to efekt starań dyrekcji Zamku Książąt Pomorskich, która chce odsłonić fasadę zabytku. Aby to osiągnąć, trzeba uporządkować zaniedbaną zieleń (samosiejki drzew i krzewów) na skarpie od strony Trasy Zamkowej, a właściwie ją usunąć. ZUK planując "pogrom" w rosnącej tam zieleni, jednocześnie organizuje konkurs na opracowanie koncepcji zagospodarowania przy zamkowego otoczenia.

Już w 2006 r., po wizji lokalnej zorganizowanej przez wydział gospodarki komunalnej i ochrony środowiska Urzędu Miasta, zapadła decyzja o wycięciu części drzew rosnących na skarpie przy Zamku Książąt Pomorskich. Skończyło się na wycięciu uschniętych roślin i obniżeniu koron rosnących drzew.

W 2011 r. Zakład Usług Komunalnych rozpisał nawet konkurs: Na zagospodarowanie zamkowej skarpy, jednak emocje przeciwników wycinki, związane z zamiarem wycinki drzew i krzewów (samosiejek), spowodowały brak rozstrzygnięcia konkursu. Zbyt wiele osób skrytykowało plany wycięcia roślinności (samosiejek) rosnącej na skarpie Zamku Książąt Pomorskich.

W 2014 r. sprawa usunięcia samosiejek i odsłonięcia Zamku Książąt Pomorskich wróciła (w sezonie ogórkowym?). Planowane zagospodarowanie zamkowej skarpy, ma polegać na usunięciu drzew rosnących na skarpie od strony Trasy Zamkowej i zastąpienie ich niższą roślinnością. Istniejące drzewa nie będą karczowane, a jedynie wycinane, więc systemy korzeniowe wyciętych drzew będą wspomagać stabilność skarpy.

Jak zwykle ekolodzy i geolodzy sprzeciwiają się wycince drzew: „Rosnące na skarpie drzewa oddziałują korzystnie na jej stabilność. Ich system korzeniowy spełnia rolę kotew, a czerpanie przez nie wody zapewnia utrzymanie niskiej wilgotności podłoża. Usunięcie roślin spowoduje intensyfikację procesu grawitacyjnego spływu wód gruntowych ku Odrze. Strop plastycznych czy miękkoplastycznych glin obecnych w skarpie stanie się potencjalną powierzchnią poślizgu”. Inaczej mówiąc skarpa wraz z zamkiem, może zacząć się osuwać.

Trzeba zakończyć te bezsensowne „bajania”, wstrzymujące wycinkę samosiejek, i blokujące planowe zagospodarowanie terenu podzamcza, bo Zamek Książąt Pomorskich został zbudowany prawie 670 lat temu na naturalnym wzgórzu. Z tego przez ponad 600 lat, na jego zboczach (nie skarpach) nie rosły drzewa i jakoś się nie obsunął (zamek). Dopiero w ostatnich latach zbocze zostawiono samopas i dlatego porosło samosiejkami.

Nowe stare miasto zasłaniające zamek / Fot. Grzegorz SadowskiNie dość, że spółdzielnia mieszkaniowa „Podzamcze”, wybudowała na Podzamczu wysokie budynki zasłaniające Zamek od wschodu, to próby uporządkowania zamkowego zbocza od północy są bojkotowane przez domorosłych ekologów i geologów. Straciliśmy już 8 lat, czy w Szczecinie nie ma już rozsądnych ludzi przy władzy, czy na wzgórzu Wawelskim, przy zamku malborskim rosną drzewa?Roślinność zasłaniająca widoki na Wałach Chrobrego / Fot. Grzegorz Sadowski


Najwyższy czas przywrócić miastu piękno zamku, skrytego dziś za drzewami. Jego renowacja pochłonęła miliony, w tym sporą dotację z Unii Europejskiej. Trzeba wyeksponować zabytek i umożliwić spacer wzdłuż bryły całego zamku i podziwianie go.
Także tarasy Wałów Chrobrego w dolnych partiach porastają topole i krzewy, zasłaniające z góry widok na Odrę, a od strony rzeki na monumentalne budowle na górnym tarasie. Trzeba będzie także pomyśleć o ich usunięciu i przywróceniu widoczności tych najatrakcyjniejszych budowli Szczecina.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Ten artykuł, to mój jubileuszowy 25 artykuł/galeria. Nie odsłoniło mnie co prawda milion użytkowników, tylko zaledwie 17 tys. z groszami co daje średnią zaledwie 682,36 odsłon na artykuł/galerię, a więc na granicy średniej odsłon Darka Szczeciny (692,16 odsłony na artykuł/galerię). Do średniej odsłon brata Zdzisława (1990 odsłon na artykuł/ galerię), jeszcze trochę mi brakuje, no ale wtedy gdy on pisał link to był najlepszy serwis społecznościowy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.