Facebook Google+ Twitter

Szczecin. Zobacz słynną mapę Lubinusa

  • Ewa Bo
  • Data dodania: 2014-02-25 08:20

Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie zaprasza na wernisaż wystawy Miasta Księstwa Pomorskiego, który odbędzie się 25 lutego o godzinie 17.00 w Galerii Gotyckiej.

 / Fot. http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/9/94/Lubinus_Duchy_of_Pomerania_Map_1618_monocromatic.jpg Wystawa Miasta Księstwa Pomorskiego na Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie ma przybliżyć dzieje miast Księstwa Pomorskiego w okresie panowania książąt z dynastii Gryfitów.

Eilhardus Lubinus lub Eilhard Lubinus (właśc. Eilert Lübben) – matematyk i kartograf niemiecki, poeta i teolog protestancki - na zamówienie księcia szczecińskiego Filipa II w latach 1610-18 stworzył mapę Księstwa Pomorskiego, zatytułowaną NOVA NOVA ILLUSTRISSIMI PRINCIPATUS POMERANIÆ DESCRIPTIO cum adjunctà Principum Genealogià et Principum veris et potiorum Urbium imaginibus et Nobilium insignibus. Umieścil na niej również drzewo genealogiczne książąt pomorskich (ich portrety i herby) oraz panoramy najważniejszych miast Pomorza. Mapa jest niezwykle precyzyjna. Aby dokładnie ustalić dane geograficzne autor przemierzył cały obszar Księstwa Pomorskiego. Swoją pracę wydał w formacie 1,25 x 2,21 m i w skali 1:235 000, co było nie lada osiągnięciem na ówczesne czasy.

Oprócz opisów historycznych i fotografii ukazujących we współczesnym ujęciu fragmenty miast i wybrane zabytki z czasów Lubinusa, atrakcją na wystawie są makiety Szczecina, Wolgastu, Barth, Greifswaldu, Szadzka i Marianowa, stworzone na podstawie wizerunków z mapy.

Wystawa będzie czynna do 30 marca.

Wstęp jest bezpłatny.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.