Facebook Google+ Twitter

Szczecin: związkowcy z "Solidarności" manifestowali pod stocznią

W 30. rocznicę rozpoczęcia strajku w Stoczni, o godz. 12 zaczął się wiec przed bramą główną Stoczni Szczecińskiej. Ponieważ w tym miejscu pracowali kiedyś mój mąż i syn, nie mogłam opuścić takiego wydarzenia.

Na wiecu przed Stocznią Szczecińską / Fot. Elżbieta SadowskaOrganizatorzy wiecu spodziewali się przed bramą główną Stoczni Szczecińskiej 3 tys. manifestantów, związkowców z całej Polski, reprezentujących branże: górniczą, energetyczną, zbrojeniową, chemiczną, a przede wszystkim stoczniową. Na wiec przybyło około 500 manifestantów, w tym duża liczba przedstawicieli mediów i zwykłych gapiów.

Gospodarzem wiecu był Mieczysław Jurek i zarząd stoczniowej Solidarności. Na wiecu przemawiał Janusz Śniadek przewodniczący NSZZ Solidarność, szefowie przybyłych regionów Solidarności i były prezes Stoczni Krzysztof Piotrowski. Przemówienia zagłuszane co chwilę wybuchami petard, nie były laurką dla działań rządu, które doprowadziły do upadku przemysłu stoczniowego w Szczecinie i Gdyni.

Donald nie kłam... / Fot. Elżbieta SadowskaPrzemawiający oficjele, jak i zebrani manifestowali pod stocznią w obronie miejsc pracy, przeciwko degradacji regionu, przeciwko rozsiewanym przez media plotkom: a to że w stoczni rosyjska firma Intrall będzie produkować półciężarówki, a to że lekarstwem ARP na upadek Szczecina i regionu, będą reklamy w prestiżowej prasie i międzynarodowych stacjach telewizyjnych.

Aby wiec nabrał charakteru prawdziwej zadymy, oprócz raz co raz wybuchających petard, wiecujący podpalili opony przy budynku biurowym stoczni, które zaczęły palić się nadspodziewanie dobrze. Duszący dym o mały włos nie rozpędził wiecujących. Trzeba było palące się opony zagasić. Policja nie interweniowała.

Zadyma udała sie nadzwyczajnie / Fot. Elżbieta SadowskaWiecujący czekali na wojewodę, mieli też plany, w razie jego nie przybycia. Chcieli wyruszyć do wojewody na Wały Chrobrego, ulicami Antosiewicza (brama główna stoczni), Hutniczą, Łady, Jana z Kolna, Admiralską, Wawelską na Wały Chrobrego i z powrotem.


Komentarze (11):

Sortuj komentarze:

Większość dzisiejszych protestów, zamienia się w zadymy!

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 20.08.2010 18:01

"Zupełność' - od zupy czy od pełności?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zapomniałem przeprosić. - Choć tak na dobrą sprawę, to zaznaczyłem, że to tak dla odreagowania, nie dla oskarżania. Te procesy w sądach o których się słyszy w telewizji, to tylko zwykłe ewenementy i przywołując je musiałbym zaraz podawać "twarde, przepraszam, konkretne dowody". Zdrówka Życzę!

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 19.08.2010 11:15

"Polsko! Polsko! Cóż eś Ty za Pani?
Że przy władzy siedzą, Ci skorumpowani." - to pana słowa Tadeuszu? Zna Pan może autora tych słów. Tak sobie pan napisał ten tekścik, czy może ma pan konkretne dowody, nazwiska konkretnych osób, które siedzą skorumpowane przy władzy?
Najłatwiej przychodzi rzucać oskarżenia.
@Elżbieta Sadowska - szkoda, że mając okazje, nie spytała pani Janusza Śniadka, jak on i Solidarność pod jego przywództwem zapobiegali przed upadkiem przemysłu stoczniowego w Polsce. Żenująco wygląda ta "impreza". Nasi pseudo związkowcy potrafią palić opony i rzucać petardy. Przy stole rozmów mają niewiele mądrego do powiedzenia.
Kiedy zapaliłem na swoim prywatnym terenie małe ognisko, otrzymałem od strażaka mandat karny. Pytam więc, dlaczego w takich sytuacjach nie ma interwencji policji, straży miejskiej lub straży pożarnej? Podstawą w działaniu jest poszanowanie prawa, również przez związkowców.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Mogłoby się wydawać, że ludzie, którzy kiedyś walczyli w imieniu "ludu pracującego" o zmiany ustrojowe, będą potem ten lud godnie reprezentować i uczynią wszystko dla jego dobra. Niestety, szlachetne ideały nie wytrzymały konfrontacji z rzeczywistością. Idealiści podzielili się na partie, partyjki i partyjeczki, które rzuciły się sobie do gardła w wyścigu do koryta.
Może warto "kombatantów" wszelkiej maści odsunąć wreszcie od władzy? Moim zdaniem przyszedł czas na fachowców, którzy nie będą się domagać specjalnych względów z racji tego, że kiedyś leżeli na styropianie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Sami widzicie, jakie zainteresowanie wywołują problemy gospodarcze w Polsce. Gdyby chodziło o posadowienie krzyża, to byśmy tu mieli tłum komentatorów. Na tematy gospodarcze wypowiada się niewielu, bo tu potrzeba konkretów a nie dziamgania. Podejrzewam, że ostatnio Polakom - rozsądne myślenie - przychodzi z coraz większym trudem. Być może, dlatego go unikają - aby się nie trudzić, za nadto. Kłótnia, wzajemne obrzucanie się różnościami - to jest to z czym coraz częściej się spotykamy w kontaktach między polakami.
Polsko! Polsko! Cóż eś Ty za Pani?
Że przy władzy siedzą, Ci skorumpowani.
A jeśli się trafi zacny Obywatel,
To kiepski z niego jest organizator.
To ostatnie, to tak dla odreagowania.

Komentarz został ukrytyrozwiń

A ten "kolejny masowy strajk", to na co ma być sposobem, Panie Krzysztofie?
No i spełnienia których postulatów Pan oczekuje?

Komentarz został ukrytyrozwiń

A jakieś konkrety, cytaty może z tych przemówień? Tego mi brakuje w Pani materiale. Mimo wszystko 5* za podjęcie tego tematu.
Oto rząd i "S" przygotowują obchody XXX-lecia, a z 21 postulatów zrealizowano jedynie kilka. Moim zdaniem jedynym sposobem skutecznym jest kolejny masowy strajk, powołanie MKS. Dziś górnicy sobie, pielęgniarki sobie, stoczniowcy sobie i tak naprawdę ani nic z tego nie wynika, ani też nie ma zmian na lepsze.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pani Elżbieto chyba tylko nadzieje, niestety

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nieco później dowiedziałam się że odbyło się spotkanie związkowców i władz miejskich i wojewódzkich na Zamku Książąt Pomorskich i rozmowy te dały nowe nadzieje na włączenie terenów stoczni do podstrefy ekonomicznej.
Ale co to da stoczniowcom na razie nie wiadomo, chyba że nowe płonne nadzieje.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2016 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.