Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

20139 miejsce

Szczecińscy podróżnicy wyruszają na biegun zimna. Spotkają się ze strażnikami mrozu

Dwóch szczecińskich podróżników, Jerzy Arsoba i Igor Skawiński, wyruszy 9 marca na światowy biegun zimna. Polacy wezmą udział w festiwalu Biegun Zimna.

 / Fot. By Maarten Takens (http://www.flickr.com/photos/takens/8684784715/) [CC BY-SA 2.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0)], via Wikimedia CommŚwiatowy biegun zimna znajduje się za Syberią, w rosyjskiej Jakucji. W miejscowości Ojmiakon na Kołymie stacja meteorologiczna zanotowała w 1932 r. najniższą temperaturę -71,2 st. Celsjusza, a przed 10 laty w Tamtorze -72,2 st. C.

W drugiej połowie marca odbywa się w Jakucji Festiwal Biegun Zimna. Lokalna i mało znana w Europie impreza, która trwa ponad tydzień. Jej wyróżnikiem są tzw. Strażnicy Mrozu. Są to: jakucki Chyschan z Jakucka, rosyjski Dziad Mróz z Wielkiego Ustiuga, fiński Santa Klaus z Kostromy, Pakkajne z Karelii, Jamał Iri z Jamała, Sagan Ubugan z Buriacji. Ich pojawienie się na początku festiwalu corocznie budzi wielkie emocje. Strażnicy Mrozu mają na sobie bardzo bogato zdobione stroje, które robią ogromne wrażenie. Po raz pierwszy ruszy z nimi w podróż polski strażnik mrozu. Jego strój zaprojektowała i przez ponad 2 miesiące tworzyła Marta Dokurno.

Jakucja położona jest na wiecznej zmarzlinie, tzn., że latem powierzchnia ziemi odmarza jedynie na głębokość 50 - 150 centymetrów. Głębiej znajduje się mieszanka ziemi, skał i lodu sięgająca nawet 1,5 km. 900 km na wschód od Jakucka (stolicy republiki) leży mała wioska Ojmiakon. Właśnie tam zanotowano niegdyś temperaturę -71,2 st. C. i jest to najniższa temperatura zmierzona w miejscu na stałe zamieszkałym przez ludzi.

Czytaj także: Badania Ceres odsłonią najwcześniejszy rozdział historii Układu Słonecznego. 6 marca sonda Dawn wejdzie na orbitę


W Ojmiakonie oraz pobliskiej miejscowości Tamtor ludzie mieszkają cały rok: rodzą się, chodzą do szkoły, pracują i umierają. Jakie inne miejsce na ziemi miałoby największe prawo do tego, aby organizować Festiwal Mrozu? Odbywa się on co roku. 2 lata temu został zakwalifikowany do dziesiątki najważniejszych symboli turystycznych Rosji.

Źródło: AIP

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Szanse na wyjatkowo ciekawa fotorelacje rosna, dowiedzialam sie ze ulubionym zajeciem pana Igora jest robienie zdjec.
Kostium "Straznika Mrozu" obaj podroznicy beda nosili na zmiane , tak bedzie sprawiedliwie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jerzy Arsoba to doswiadczony podroznik z duza doza fantazji . Organizuje i prowadzi od lat
niebanalne wyprawy i wycieczki po calej kuli ziemskiej.
Jeden z podroznikow bedzie " Straznikiem Mrozu ", kostium w jakim wystapi mozna ogladac na stronie ArsobaTravel.
Basiu, jestem pewna ze bedzie relacja j, bo Jerzy swietnie fotografuje , czekamy niecierpliwie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Niesamowita wyprawa. Obaj podróżnicy są znani nie tylko w szczecińskim środowisku. Ciekawe byłyby relacje.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.