Facebook Google+ Twitter

Szczecińska gitara doceniona za granicą. Wywiad z Jakubem Kościuszko

Utalentowany szczeciński gitarzysta - Jakub Kościuszko - został ponownie doceniony w Europie. Wrócił z warsztatów, które odbywały się w Akademii Muzycznej Chigiana. Został tam wyróżniony przez legendarnego włoskiego wirtuoza O.Ghiglię.

J. Kościuszko / Fot. materiał promocyjnyDla tego szczecińskiego absolwenta Royal Conservatory w Hadze było wielkim marzeniem spotkać się i znaleźć się pod mentorską opieką Oscara Ghiglii. Kościuszko przygotowywał się do tego wyjazdu przez dwa lata. Bo dostać się do Akademii Muzycznej Chigiana w Sienie nie jest wcale łatwo. W sumie w kursie (5-31 lipca) dla gitarzystów Akademii Muzycznej Chigiana wzięło udział 24 wykonawców z takich krajów jak: USA, Japonia, Meksyk, Argentyna, Brazylia, Niemcy, Hiszpania oraz Austria.

Specjalnie dla czytelników Wiadomości24 przedstawiam wywiad z Jakubem:

Dlaczego Akademia Chigiana jest miejscem tak wyjątkowym dla muzyków?
- Wyjazd do Sieny był dla mnie ważny ponieważ jest to dla muzyków klasycznych legendarne miejsce, tam wykładali najwięksi muzycy XX wieku (tacy jak Pablo Casals, Andres Segovia, Arturo Benedetti Michelangeli i cała plejada gwiazd). Do studentów należeli m.in. Zubin Mehta, Giuliano Carmignola i Oscar Ghiglia (dwaj ostatni są obecnie wykładowcami), więc Akademia jest niesamowicie prestiżowa i posiada niezwykłą atmosferę. Jest to także jedyne obecnie miejsce, w którym można doskonalić się pod okiem maestro Ghiglii, nie uczy on nigdzie indziej (przeszedł na emeryturę, wcześniej wykładał w Bazylei).

Który spośród wykładowców najbardziej zapadł Ci w pamięci?
- Oczywiście oprócz maestro Oscara Ghiglii, który prowadził klasę gitary, najbardziej w pamięć zapadł mi charyzmatyczny, światowej sławy flecista - Patrick Gallois. Prowadzi on lekcje z niesamowitą energią, poczuciem humoru i może dlatego wiedza przez niego przekazywana bardzo łatwo jest zapamiętywana. Poza tym właściwie każdy wykładowca jest muzykiem światowej sławy i trudno wskazać najlepsze, najciekawsze zajęcia czy najbardziej wstrząsające przeżycia z koncertów.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.