Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

24912 miejsce

"Szczeciński Bangkok" - historia ulicy Wiszesława w Szczecinie

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2010-01-08 18:03

Ulica Wiszesława to jedna z ulic robotniczych dzielnic Szczecina: Golęcina i sąsiedniego Gocławia.

Każda z ulic robotniczego Golęcina ma jakieś obiekty ją charakteryzujące. Na ulicy Wiszesława takie obiekty to Wozownia tramwajowa Golęcin, ogrody działkowe Rejon V ROD im Pokoju, powstałe na dawnym terenie fabrycznym, szczeciński "Bangkok" i zabudowa pozostała po byłej Stoczni Odrzańskiej (wraz z nabrzeżem wykorzystanym obecnie na przystań i na warsztaty naprawcze holowników).

Wozownia tramwajowa przy ul. Wiszesława / Fot. Wincenty SadowskiPo zachodniej stronie ul Wiszesława piękne komunalne kamieniczki i Wozownia tramwajowa Golęcino, po wschodniej V rejon działek im. Pokoju, a na brzegu Odry umiejscowił się zabudowany pomostami i hangarami na łodzie szczeciński Bangkok (jedna z atrakcji Szczecina), z możliwością przepływu rzeką Świętą na Jezioro Dąbskie.

To zresztą nie jedyna atrakcja ulicy, z brzegu Odry rozciąga się widok na największy dok nr 5 Szczecińskiej Stoczni Remontowej Gryfia, przy wyspie Grodzkiej oraz na jedną z obrotnic (miejsca na Odrze, gdzie ze względu na szerokość rozlewiska i głębokość rzeki możliwe jest obracanie statków) statków. Często, gdy na dok wpływa jakiś większy statek, lub gdy przed wpłynięciem na dok, musi być obrócony zbierają się nad Odrą tłumy fotoreporterów i zwykłych ciekawskich aby uwiecznić ten manewr.

Zajezdnię tramwajową przy ul Wiszesława zbudowano w 1898 r., już po zelektryfikowaniu linii (jesień 1896 r.), ale linię tramwaju konnego łączącą dzielnicę i ulicę Wiszesława ze Śródmieściem otwarto już w październiku 1879 r.Statek w Doku nr 5, Szczecińskiej Stoczni Remontowej "Gryfia" SA / Fot. Wincenty Sadowski

Jak pisze w opracowaniu "Szczecin stary i nowy", Tadeusz Białecki: "W 1920 r. na łąkach w Golęcinie została zbudowana Stocznia Odrzańska, przeznaczona do remontów czółen, statków żeglugi na Odrze oraz holowników. Działalność stoczni nie była długa, została zlikwidowana w okresie kryzysu. Na miejsce stoczni wchodziły zakłady przemysłowe Szczecina, takie jak olejarnie, które uzyskały tereny po zlikwidowanych stoczniach i magazynach drewna. Później po pierwszej wojnie światowej w budynkach tych było schronisko młodzieżowe, a teren fabryczny zamieniono na ogródki działkowe" (obecny rej V ROD im, Pokoju).
WS


Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

janusz wajs
  • janusz wajs
  • 12.10.2011 23:37

a największą atrakcją jest możliwość dostania po ryju ewentualnie odpadającym tynkiem ,możecie tutaj także zamoczyć podeszwe w psich odchodach albo oddać portfel lub telefon tubylcowi .Świetną rozrywką jest gra w ''daj szluga'' staje się pod sklepem monopolowym odpalając papierosa i licząc ile osób zapyta się ,,czy mógł by pan poczęstować papieroskiem''

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2016 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.