Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

5120 miejsce

Szczecińskie jeziora z colą

Szczecin ma wiele urokliwych miejsc. Na pewno należą do nich jeziora: Szmaragdowe, Dąbie czy Głębokie. Są to rekreacyjne miejsca, z których korzystają Szczecinianie i mieszkańcy okolic. Mają tam kąpieliska, przystanie, ścieżki rowerowe.

Zdjęcia przedstawiają brzeg Jeziora Dąbie w Czarnocinie. / Fot. Magda WieczorekJezioro Dąbie to czwarte co do wielkości jezioro w Polsce. Zasilane jest przez rzeki Regalicę i Płonię. Należy do jezior płytkich. Największa głębokość to ok. 4 m. Jezioro jest, niestety, odbiornikiem ścieków komunalnych i przemysłowych, zwłaszcza z dzielnicy Dąbie. Często na brzegach zobaczyć można ślady tej destrukcyjnej działalności człowieka i zanieczyszczeń, które niosą do jeziora rzeki.

Znajdujące się w willowej dzielnicy Jezioro Głębokie, zasilane jest wodami rzeki Gunicy. Specjalnie doprowadzono rzekę do jeziora, by zapobiec systematycznemu obniżaniu się poziomu wody. Nadmiernie obciążane materią organiczną jest słabo dotlenione. Na tafli jeziora pojawiają się coraz częściej zakwity. Wodę zanieczyszczają ścieki ze zlewni i nielegalne spływy ścieków bytowo-gospodarczych. Warunki hydrochemiczne jeziora stale się pogarszają. Dla ratowania fauny i flory jeziora zdecydowanie potrzebny jest aerator do napowietrzania wody. Szkoda, że tak się dzieje, bo wokół Głębokiego znajduje się szlak spacerowy, rowerowy, kąpielisko. W otaczającym jezioro lesie spotkać można ciekawe okazy drzew: wiekowe buki, sosny i nawet 300-letnie dęby. Bogata jest też fauna. Jest tu wiele gatunków ptaków.
Zdjęcie przedstawia brzeg Jeziora Głębokiego / Fot. Magda Wieczorek

Decyzja Sanepidu


Sanepid zamknął kąpieliska w Dąbiu i na Głębokim. Powód? Z przeprowadzonych przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska badań, wynika, że w wodach jezior znajduje się mnóstwo, niebezpiecznych dla człowieka, bakterii coli. Bakterie coli rozwijają się szybko pod wpływem wysokiej temperatury, a takiej ostatnio nie brakowało. Nawet padający deszcz nie zmniejszył ich ilości, gdyż jeziora tracą coraz bardziej zdolność do samooczyszczania. Niewykluczone, że zakaz korzystania z tych kąpielisk obejmie całe wakacje.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

nol! taka jest nasza kultura, przykre. Okoliczni mieszkańcy mogą podłączyć się do ścieków miejskich , ale po co? Mogą za darmo oczyścić swoje szamba.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 02.07.2008 18:09

"Jezioro jest, niestety, odbiornikiem ścieków komunalnych i przemysłowych," straszne ale +

Komentarz został ukrytyrozwiń

Raul, w Jeziorze Szmaragdowym niestety nie można się kąpać. Ale to prawdziwe cudo!Do spacerków!

Komentarz został ukrytyrozwiń

To jak z colą...to faktycznie mało apetyczne:)

..a tak poważnie...Jezioro Szmaragdowe to po prostu cudo...nie wiedziałem, że można w nim się kąpać ..


(+) za poruszenie tematu...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wiesz , że woda też już wszystkiego nie przyjmuje. Czasami w tych jeziorach możesz znależć wszystko , obrzydzenie , pozdrawiam

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 01.07.2008 13:46

Szkoda jezior. Jakos sie u nas dziwnie przyjelo, ze "woda wszystko przyjmie". Po co oczyszszalnie, skoro w wodzie wszystko sie ladnie wymiesza i bedzie tanio i bez klopotu. Ale woda, jak widac, nie tylko nie przyjela, ale i "oddala" co nalezne.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.