Facebook Google+ Twitter

Szczecińskie Medical Radio do likwidacji?

 • Autor usunął profil

 • Data dodania: 2010-04-06 19:42

Medical Radio, to międzynarodowy system radiostacji pozwalający na telekonsultacje medyczne z lekarzem do którego mogą dzwonić polscy marynarze znajdujący się na morzach świata.Decyzją Ministerstwa Zdrowia ma zaprzestać działalności.

Przejęcie chorego marynarza ze statku w Antwerpii. / Fot. I. MalinowskaWszyscy kapitanowie polskich statków mają w swoich notesach numery telefonów dyżurujących w Medical Radio lekarzy. Żaden z kapitanów ani oficerów pracujących na polskich statkach nie jest lekarzem i w nagłych wypadkach potrzebuje konsultacji. To właśnie lekarz z Medical Radio pomaga postawić diagnozę, pomaga dobrać odpowiednie leki, a nawet doradza jak przeprowadzić drobne zabiegi medyczne.

Pomoc lekarzy nieraz uratowała życie polskiego marynarza. Medical Radio w Szczecinie obsługuje trzech lekarzy, którzy za dyżur przy telefonie otrzymują po 300 zł miesięcznie. Całkowity koszt miesięcznego utrzymania Medical Radio zamyka się więc kwotą 1000 zł. Ministerstwo Zdrowia przygotowało jednak program oszczędnościowy w którym nie uwzględnią już finansowania tych usług.

Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Szczecinie podjął decyzje o likwidacji serwisu, a rzecznik Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej Renata Opiela tłumaczy, że nowa ustawa nie przewiduje, aby Stacja finansowała tego typu usługi. W Trójmieście koszty utrzymania Medical Radio przejęło Ministerstwo Infrastruktury, w Szczecinie lekarz będzie jeszcze nieodpłatnie pracował do końca kwietnia, później marynarze będą pozbawieni porad telemedycznych. Pod opieką tego serwisu znajduje się około 20 tys. polskich żeglarzy, marynarzy, rybaków pływających po morzach.

Likwidacja MR nie oznacza pozbawienia polskich marynarzy telemedycznych porad, będą mogli korzystać z usług takich systemów w innych krajach, tyle że w ich językach ojczystych. O pomyłkę w nazwie leku nie będzie trudno, a podanie go choremu będzie przypominało rosyjska ruletkę. Nasuwa się wiec pytanie, czy bezpieczeństwo medyczne polskich marynarzy nie jest warte 1000 zł miesięcznie?

Źródła. http://www.morzaioceany.com.pl/
http://www.rynekzdrowia.pl/

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (22):

Sortuj komentarze:

 • Autor usunął profil
 • 08.04.2010 21:51

Tadeusz, jak wiemy z doświadczenia, lepiej ślady nieudolnej gospodarności spalić jak za kilka lat ma ktoś z IPN lub podobnych archiwów je wygrzebywać i rozpętywać medialne afery... To nie fatum, to nie błędy, ale celowo zamierzone działanie żeby Szczecin rozłożyć na łopatki inaczej tego nie potrafię zrozumieć. Jakie to oszczędności 1000 zł miesięcznie za MR ? Może by tak po komisjach sejmowych przejechać się i skończyć z tym tworem, tam dopiero będą oszczędności, o dietkach poselskich nie wspomnę, że liczebności senatu nie wymienię, itd... Fakt, faktem MR przestaje działać i to jest żenująca decyzja....

Komentarz został ukrytyrozwiń

Już na początku 2009 roku Premier Donald Tusk powiedział, że trzeba będzie znaleźć 17 mld zł oszczędności budżetowych, ale cięcia nie dotkną ludzi. Patrz: http://wyborcza.biz/biznes/1,101562,6207589.html. Druga sprawa widoczna gołymi oczyma, to skąd mają brać się pieniądze, skoro poupadały polskie przedsiębiorstwa. Wydaje mi się, że zagraniczne firmy zyski wywożą do swoich krajów. Gdzieś te pieniądze trzeba znaleźć. Szczecin zaś, to w ogóle przoduje w paradoksach. Szczecińska prasa doniosła, że Stoczniowa Dokumentacja jest wyrzucana na śmietnik i tam palona.

Komentarz został ukrytyrozwiń
 • Autor usunął profil
 • 07.04.2010 09:33

Magdo , MR działa w 12 krajach świata. Włosi swoje MR maja w Rzymie . http://www.medetel.lu/download/2007/parallel_sessions/presentation/0419/Telemedicine_at_Sea.pdf

Komentarz został ukrytyrozwiń
 • Autor usunął profil
 • 07.04.2010 08:26

Piotrze , wiadomość o finansowaniu MR Trójmiasto przez Min. Infrastruktury podaję za PR-Szczecin http://www.radio.szczecin.pl/index.php

Komentarz został ukrytyrozwiń

> Inka
Mocny temat.
Jesteś pewna, że w Trójmieście jest "medical radio"?

Komentarz został ukrytyrozwiń
 • Autor usunął profil
 • 06.04.2010 22:20

Chyba jestem w domu.... Czytałem artykuły Pana S. wystarczy mi ! Tam jest odpowiedź na temat działalności i promowania się Szczecińskich notabli. Wcale się nie dziwie, że Szczecin jeszcze nie tak dawno prężna metropolia chyli się ku upadkowi. Pogratulować...........

Komentarz został ukrytyrozwiń
 • Autor usunął profil
 • 06.04.2010 22:13

Tego nikt nie rozumie , konia z rzędem temu kto rozgryzie mechanizmy jakie tu działają . Nie dziwię się już ze padła stocznia , Przedsiebiorstwo dalekomorskie Gryf, Transocean, fabryka kontenerów Załom , papiernia Skolwin , Wiskord, ledwie dyszą Police, nawet wojsko chce opuścić Szczecin. Nawet walka o MR to zbyt wiele jak na mozliwosci Szczecina. A miasto rzuca hasła " Z sukcesem nam do twarzy"

Komentarz został ukrytyrozwiń

Lepiej niech sobie niektórzy pensje poobcinają, od razu będą oszczędności ...

Komentarz został ukrytyrozwiń
 • Autor usunął profil
 • 06.04.2010 22:02

Jakaś siła nieczysta w Szczecinie musi działać, rurociągiem odcinają dostęp do portów, rybaków skazują na samozagładę, teraz kolejna sprawa z MR. Oj musicie się sprężyc i jakieś małe wietrzenie zrobić w magistratach.. Chyba, że, jak już pisałem pod jednym z art. dotyczących Nord Stream, jest to celowe działanie.. Naprawdę inaczej tego nie da się zrozumieć....

Komentarz został ukrytyrozwiń
 • Autor usunął profil
 • 06.04.2010 21:55

Trójmiasto poprosiło o 1000 zł miesięcznie Ministerstwo Infrastruktury i dostało je ! Szczecin wydał oświadczenie ,ze radia od maja NIET !

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.