Facebook Google+ Twitter

Szczególne miejsca. Idee do zamieszkania - Kolekcja Sztuki Współczesnej Fundacji "la Caixa" w Zachęcie

Kolekcja sztuki współczesnej "la Caixa" zaczęła tworzyć się w latach 80. i aktualnie liczy ponad 700 dzieł z 30 ostatnich lat. Kolekcjonowanie sztuki współczesnej w Hiszpanii nie cieszyło się w ówczesnych czasach wielką popularnością, fundacja "la Caixa" przecierała szlaki.

Warszawska Zachęta. / Fot. fot. Gośka HermanKolekcja Sztuki Współczesnej Fundacji "la Caixa" gromadzi prace czołowych artystów minionego trzydziestolecia i należy do najważniejszych zbiorów sztuki współczesnej w Hiszpanii z dziełami klasyków współczesności takich, jak: Daniel Buren, Kathrina Flitsch, Rodney Graham, Donald Judd, Gerhard Richter, Richard Serra czy James Turrell. Warto wspomnieć jednak, że chociaż kolekcja obejmuje prace artystów znanych już w latach 60. i 70. (jak Judd czy Serra), dzieła ich pochodzą z lat 80. i 90. i są pracami jak najbardziej współczesnymi, odwołującymi się jedynie do swojego źródła. Wystawa ta bowiem prezentuje dzieła przynależne bądź bliskie tradycji sztuki minimalizmu. Daniel Buren - Klatka / Fot. fot. Gośka Herman

Minimal-art jest rodzajem sztuki adresowanej do wyrafinowanej publiczności, która opanowała gramatykę różnych wcześniejszych stylów. Co zaskakujące, bazująca przede wszystkim na ograniczaniu jakichkolwiek skojarzeń widza, sztuka nie odnosi się do niczego i nie wymaga interpretacji. Obserwując dzieła powstałe na wzór minimal-artu nie powinniśmy doszukiwać się w działach żadnej głębi - dzieło jest dla nas jedynie materialnym zjawiskiem. Wystawa eksponuje potencjał konstruowania szczególnych przestrzeni, w których rozwijają się doświadczenia i różnorodne idee opisujące życie we współczesnych czasach.

Rodney Graham - Bez tytułu / Fot. fot. Gośka HermanPrace zaprezentowane są w czterech niezależnych i indywidualnych przestrzeniach, natomiast ich wspólnym mianownikiem jest wideo "Projekt wnętrza mieszkalnego" Absalona, które znajduje się w małym pomieszczeniu przy wejściu. Co ciekawe oglądając to kilkuminutowe wideo czułam się nieco zaskoczona, chociaż przestawiało ono serię zwykłych życiowych działań wypełniających pustkę równie nieznaczącą zawartością. Zaskakujące jest głównie to, że wprowadzono zupełnie inne sprzęty życia codziennego nawiązujące do minimalizmu, unifikacji i jednorodności. Minimalne potrzeby w mieszkaniu są zaspokojone poprzez minimalne sprzęty. Wideo jest intrygujące, ponieważ na pierwszy rzut oka widz rozpoznaje łóżko, fotel - w normalnym mieszkaniu, a tu jest inna wersja lokalu mieszkalnego. Właśnie tytułowe idee do zamieszkania. Wizja artysty jest rzeczywiście specyficzna.Cragg Tony - Bez tytułu / Fot. fot. Gośka Herman

Cała wystawa w Zachęcie faktycznie jest interesująca. Dzieła - jedne przestawiające coś oczywistego, inne coś niezrozumiałego - w zasadzie zawsze w pierwszej chwili podlegają interpretacji widza, chociaż tak być nie powinno. Napotkane na naszej drodze projekty złożone z szufelki czy wycieraczki do butów (Haim Steinbach) mogą nawet wywołać na twarzy widza uśmiech, spowodowany banalnością oglądanego tworu. Myślę, że właśnie dlatego warto udać się na wystawę Kolekcji Sztuki Współczesnej Fundacji "la Caixa", która będzie czynna do 2 września.

***
Za pomoc w realizacji artykułu dziękuję Joannie Kinowskiej.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

(+) :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

+ ciekawa forma sztuki ;-) Tylko czy to jeszcze sztuka czy umiejętność urządzania mieszkań.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.