Facebook Google+ Twitter

Szczepienia przeciw grypie obrosły w mity

  • Źródło: Polska
  • Data dodania: 2006-09-28 18:15

W Polsce na grypę szczepi się dwukrotnie mniej osób niż w wielu krajach europejskich. Właśnie jest na to najlepsza chwila, bo grypy jeszcze nie stwierdzono, a po lecie organizm jest w dobrej kondycji.

Co roku polscy lekarze odnotowują setki lub nawet tysiące zgonów spowodowanych powikłaniami po tej wirusowej chorobie, a na świecie ginie z powodu tego wirusa około milion osób. 

– Najbardziej zagrożone są dzieci i osoby starsze, dlatego wczoraj do szczepień przekonywał na konferencji Andrzej Wojtyła - Główny Inspektor Sanitarny.
Nie ma stuprocentowej ochrony przed tym wirusem. Ale dzięki szczepieniu możemy uniknąć powikłań i sprawić, że choroba będzie miała lżejszy przebieg.

Eksperci podkreślają, że grypę można wyleczyć tylko dwoma specjalistycznymi lekami, zanamiwirem i oseltamiwirem, podawanymi, gdy potwierdzona jest obecność wirusa. – Reklamy telewizyjne, w których mówi się o lekach, które hamują rozwój grypy to nie prawda. Nie ma takich leków bez recepty. Nie ma też leków, które chronią przed grypą – podkreśla prof. dr hab. Lidia B. Brydak, szefowa Krajowego Ośrodka ds. Grypy.

Do szczepień powinno nas zmobilizować także zagrożenie ptasią grypą. – Wszyscy obawiają się kolejnej pandemii, bo podczas takich masowych zachorować umierały miliony osób. Teraz jest też ryzyko, że pacjent zakażony zostanie normalną grypą i ptasią grypą, a w wyniku ich połączenia mógłby powstać groźny wirus, który przenosiłby się z człowieka na człowieka – podkreśla Brydak.

Lekarze i naukowcy dementują też większość mitów na temat szczepień. – Większość z nich pochodzi sprzed kilkudziesięciu lat. W szczepionkach są tylko fragmenty wirusa i nie można od nich zachorować. Szczepić mogą się, za zgodą lekarza, nawet kobiety w ciąży – podkreśla prof. Andrzej Steciwko z wrocławskiej Akademii Medycznej, Prezes Polskiego Towarzystwa Medycyny Rodzinnej.

Polacy nagminnie mylą grypę z innymi infekcjami zwykle wirusowymi. – Ręce mi czasem opadają, gdy znowu słyszę, że ktoś się zaszczepił, a mimo to zachorował na grypę. Nic takiego nie ma miejsca, a obecność wirusa mogą potwierdzić tylko laboratoryjne badania – twierdzi Brydak. Wątpliwości pacjentów rozwiać mają broszury, które w najbliższych dniach trafią do przychodni.

Kto na pewno powinien się zaszczepić?

Osoby szczególnie wrażliwe na powikłania grypy to dzieci i osoby po 50. roku życia, pensjonariusze domów spokojnej starości i zakładów dla przewlekle chorych. Do grup zwiększonego ryzyka należą też przewlekle chorzy na schorzenia dróg oddechowych - astmę, przewlekłą chorobę oskrzelowo-płucną, osoby leczone z powodu cukrzycy lub niewydolności nerek, po operacjach kardiologicznych. Zaszczepić powinno się też dzieci i młodzież, które z jakichkolwiek powodów muszą stale przyjmować kwas acetylosalicylowy (aspirynę czy polopirynę). U nich bowiem zarażenie grypą może zwiększać ryzyko wystąpienia tzw. zespołu Reya, skutkującego uszkodzeniem komórek mózgu i wątroby.

Dla bezpieczeństwa rozwijającego się dziecka przeciwko grypie powinny się też zaszczepić wszystkie kobiety, które planują ciążę na sezon grypowy. Jeżeli ciężarna choruje na chorobę przewlekłą zwiększającą ryzyko powikłań grypy, należy ją zaszczepić bez względu na zaawansowanie ciąży.

Szczepić powinny się też osoby, które stykają się na co dzień z wieloma ludźmi - jak lekarze, nauczycielki, taksówkarze, sprzedawcy. Po pierwsze, są stale narażone na zachorowanie, a po drugie mogą sami narazić wiele osób.

Kto nie może się szczepić?

Nie mogą się też szczepić ludzie chorzy w ostrej fazie infekcji z podwyższoną temperaturą. Zwykłe przeziębienie nie jest przeciwwskazaniem. Nie można szczepić osób uczulonych na kurze białko i niektóre antybiotyki, bo ich śladowe ilości znajdują się w każdej szczepionce. To samo dotyczy osób, u których poprzednia szczepionka wywołała reakcję alergiczną. Istnieją także przeciwwskazania dotyczące szczepień dzieci przed szóstym miesiącem życia. Przed szczepieniem lepiej zasięgnąć opinii lekarza.
OK (APP)

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

aneczka
  • aneczka
  • 27.10.2011 19:34

ja szczepię i siebie, i dzieciaki, i hurtem przy okazji męża, i póki co odpukać nie chorujemy. wszystkim niezdecydowanym polecam ten film, GRYPY NIE MOŻNA LEKCEWAŻYĆ, powikłania mogą ciągnąć się całe życie: http://www.youtube.com/watch?v=Zj4Z-BA6L08 . polecam, zdrowo!:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.