Facebook Google+ Twitter

Szczepionka przeciw grypie dla kobiet w ciąży?

Minister zdrowia, Ewa Kopacz rozstrzygnie czy kobiety w ciąży dołączą do grupy ryzyka czyli około 1,2 miliona osób, które będą szczepione przeciw świńskiej grypie w pierwszej kolejności.

Ewa Kopacz / Fot. PAP/Grzegorz JakubowskiWirus A/H1N1 wywołujący ptasią grypę jest szczególnie niebezpieczny dla kobiet w ciąży. Komitet pandemiczny zadecyduje czy dołączą one do ponad miliona osób znajdujących się w grupie ryzyka jako szczególnie narażonych na działanie wirusa. Tak zwana grupa ryzyka to personel medyczny oraz przewlekle chore dzieci i to im szczepionka będzie podawana w pierwszej kolejności.

Ministerstwo zgodnie ze słowami Ewy Kopacz zdecydowało się zamówić szczepionkę, gdyż może być ona niedostępna na rynku w przeciwieństwie do szczepionki na zwykłą grypę. Tym krokiem MZ wpisuje się w ogólnoeuropejski trend zapewniania szczepionek dla osób zagrożonych świńską grypą.

Szczepionka nie przeszła jeszcze testów klinicznych, które potwierdzą sposób jej działania oraz wskażą na skutki uboczne. Wiadomo jednak, że ma ona być podawana dwukrotnie i jest tworzona tak aby była nakierowana bezpośrednio na konkretnego wirusa.

Ofertę szczepionki złożyły dwie firmy. Po przeprowadzeniu badań klinicznych ministerstwo zadecyduje, która z nich będzie podawana pacjentom.


---
Źródło:
TVN 24.pl

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.