Facebook Google+ Twitter

Szczepionka przeciwko pladze nieczytania

W księgarniach są już dostępne książki dla dzieci i młodzieży nagrodzone w II Konkursie Literackim im. Astryd Lindgren, organizowanym przez Fundację ABCXXI -Cała Polska czyta dzieciom. Czy słusznie uznaje się je za antidotum na nieczytanie?

Sonda

Jak często czytasz swojemu dziecku książki?

Czytelnictwo w Polsce ma się nie najlepiej, ponad połowa społeczeństwa nie czyta ani książek, ani nawet dłuższych artykułów w prasie i internecie. Dziennikarze, wydawcy i literaci głowią się, jak poprawić niskie statystyki czytelnictwa, media czynnie promują pisarzy i ich dzieła, ale wszystko to, to ciągle za mało, aby skutecznie nakłonić Polaków do czytania. Zdaniem Ireny Koźmińskiej, prezesa fundacji ABCXXI - Cała Polska czyta dzieciom, szczepionką na zabójcze dla kultury nieoczytanie są książki dla dzieci. Nic bowiem nie przyniesie takiego efektu, jak przyzwyczajanie najmłodszych do regularnego kontaktu z książką, zarażenie ich książkową pasją. Wystarczy tylko przekonać rodziców do głośnego czytania swoim dzieciom, a wkrótce problem nieczytania w Polsce może przestać istnieć.

Cała Polska czyta dzieciom


Projekt „Cała Polska czyta dzieciom”, zainaugurowany przed dziesięcioma laty, obejmuje kampanię społeczną promującą głośne czytanie najmłodszym, każdego dnia przez 20 minut, konferencje edukacyjne, warsztaty z nauczania wartości, a także wydawanie książek. W księgarniach ukazało się właśnie dziewięć pozycji, nagrodzonych w II Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren na współczesną książkę dla dzieci i młodzieży.

Piąta edycja konkursu Dziennikarz Obywatelski 2010 Roku trwa! Dołącz, wygraj 10 tysięcy

Książki nagrodzone w konkursie literackim im. Astrid Lindgren


Książki przeznaczone są dla dzieci właściwie od dnia urodzin aż do wczesnych lat nastoletnich. W kategorii 0-6 lat ukazały się „Misiostwo świata” Grzegorza Janusza i „Biuro zagubionych zabawek” Iwony Czarkowskiej. Dzieci wczesnoszkolne otrzymały alternatywę dla kreskówkowych bohaterów w postaci ambitnej książki przygodowej Barbary Stenki „Masło przygodowe”, pozycji podróżniczej „Lenka, Fryderyk i podróże” Olgi Masiuk oraz „Pamiętnika grzecznego psa” Katarzyny Terechowicz i Wojciecha Cesarza, która już przypadła do gustu małym miłośnikom psów. Dla starszych dzieci specjalną pozycję przygotował Marcin Szczygielski. Autor bestsellerowego „Berka” napisał trzymającą w napięciu książkę dla młodzieży pt. "Czarny Młyn", co przyniosło mu nagrodę Grand Prix konkursu. Młodzi czytelnicy mają do wyboru jeszcze trzy książki, które wprowadzą ich w dorosły świat, są to „Wyspa mojej siostry” Katarzyny Ryrych, „Ela-Sanela” Katarzyny Pranic i „A niech to-czykolada” Pawła Beręsewicza.

Antidotum na polskie nieczytanie


Przy okazji premiery książek, warto przypomnieć rodzicom, jak ważne jest wspólne czytanie i dobór odpowiednich publikacji. Bo skoro już czytać, to dobrze byłoby sięgać po wartościowe i ambitne książki, które w zdrowy sposób będą stymulować rozwój maluchów, ale także rozwijać wrażliwość i inteligencję młodzieży. Pozycje nagrodzone w konkursie literackim im. Astrid Lindgren dają gwarancję wysokiej jakości i powinny przypaść do gustu tak młodszym czy starszym dzieciom, jak również ich rodzicom.

Irena Koźmińska przekonuje, że czytając dziecku od najmłodszych lat mamy większą szansę na zaspokojenie jego potrzeb na płaszczyznach umysłowej, moralnej i psychicznej, na skłonienie do głębszej refleksji, rozwinięcie wrażliwości i wyobraźni malucha, dalece głębiej niż telewizja czy gry komputerowe. Reguła wspólnego czytania daje ponadto dziecku poczucie fundamentalnej bliskości z rodzicem, stabilizacji. I co istotne dziecko, któremu książki będą kojarzyć się z przyjemnością ma dużo większą szansę na utrzymanie wysokiego poziomu czytelnictwa w dorosłym życiu, a o to wszyscy powinniśmy się starać.

Masz dziecko? Jak często czytasz mu książki? Weź udział w sondzie!

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.