Facebook Google+ Twitter

Szczepionka przeciwko ptasiej grypie – test na własnej skórze

  • Autor usunął profil

  • Data dodania: 2007-02-13 20:06

Na pacjentach w Czechach i Litwie trwają testy szczepionki przeciwko ptasiej grypie. Zaczynają się także w Polsce m.in. w Toruniu. W Bydgoszczy szczepi się już od tygodnia.

Wybrano kraje i miejsca, w których rok temu pojawiły się ogniska wirusa ptasiej grypy. Wczoraj, za pośrednictwem toruńskiej prasy rozpoczęły się tam poszukiwania chętnych do badań klinicznych nowej szczepionki. Chodzi o osoby w wieku 18-60 lat, które w sezonie 2006/2007 nie mogły zaszczepić się przeciwko grypie. Przychodnia „Nasz lekarz” z Torunia, która organizuje darmowe badania i szczepienie, deklaruje zwrot kosztów podróży dla osób przybyłych spoza miasta. Chętnych nie brakuje, mimo że po szczepieniu będą musieli jeszcze trzykrotnie odwiedzić przychodnię i prowadzić specjalny dzienniczek obserwacji.

Podobne szczepienia już od tygodnia wykonuje się w Bydgoszczy. Firma farmaceutyczna, której szczepionki przeciwko ptasiej grypie dostępne są już we Włoszech, w NZOZ Centrum Zdrowia na bydgoskim Błoniu zostawiła ich 230. Zaszczepiło się prawie sto osób. Testowana w Polsce szczepionka przeszła już dwa etapy badań – na zwierzętach i na zdrowych ochotnikach. Teraz przechodzi trzeci etap – badanie kliniczne na wybranej populacji. To naturalna procedura przy wprowadzaniu nowego leku na rynek. Szczepionka po przejściu badań nie będzie jednak dostępna w aptekach. Będzie podawana jedynie w przypadku pandemii wirusa.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.