Facebook Google+ Twitter

Szczepionki przeciw grypie zmniejszają ryzyko powikłań

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-11-25 19:26

Lekarze twierdzą, że szczepiąc się przeciwko grypie zmniejszamy ryzyko zachorowania na tak zwane wirusy grypopodobne w sezonie zimowym.

Kierownik krajowego ośrodka do spraw grypy, profesor Lidia Brydak podkreśla, że szczepionka zmniejsza ryzyko zachorownia oraz powikłań pogrypowych. Te powikłania to zapalenie płuc, zapalenie oskrzelików oraz infekcje bakteryjne. Wirus grypy powoduje uszkodzenie nabłonka i toruje drogę infekcjom bakteryjnym - podkreśliła profesor Brydak.

Prezes Towarzystwa Medycyny Rodzinnej, profesor Andrzej Steciwko zaznacza, że na powikłania pogrypowe najbardziej są narażone dzieci i osoby starsze. Dlatego przede wszystkim te osoby powinne szczepić się przeciwko grypie. Dochodzi bowiem u nich do szczególnie groźnych powikłań, które zagrażają życiu lub prowadzą do chorób przewlekłych.

Specjalista chorób zakaźnych, profesor Andrzej Gładysz podkreśla, że przed grypą nie uciekniemy, ale możemy zmniejszyć ryzyko zachorowania. Przede wszystkim powinniśmy unikać miejsc i osób, które są chore. Ryzyko zachorowania zmniejszają też szczepienia przeciwko grypie.

Szczepionka kosztuje od 20 do 35 złotych, koszty leków zmniejszających objawy grypy, czyli gorączki, kaszlu i kataru to wydatek 60 złotych.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.