Facebook Google+ Twitter

Szczerze aż do bólu – Kazik w Bonarce opowie o swoim ojcu

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2014-06-11 12:07

Kazik Staszewski, charyzmatyczny lider Kultu, tym razem zaskakuje nie tekstem piosenek, a napisaną wraz z Jarosławem Dusiem książką „Ojciec mimo woli”. O publikacji opowiedzą 12 czerwca w Bonarce sami autorzy.

Ojciec był aktywnym członkiem PPR, a później PZPR. Całym sercem kochał komunizm – to te słowa Kazika, dotyczące działalności Stanisława Staszewskiego wywołały najwięcej kontrowersji. W swej książce Kazik szczerze pisze bowiem o półtorarocznym epizodzie swego ojca jako aktywnego donosiciela Służby Bezpieczeństwa. Wolałem sam sięgnąć do archiwów IPN-u, a nie czekać, aż zrobi to ktoś inny. O ideologicznych zapatrywaniach Staszewskiego seniora, o jego podejściu do powierzonych mu obowiązków oraz wreszcie o tym, jak się z nich wywiązywał przeczytać można w niedawno wydanej książce.
Ale ta publikacja to – na szczęście – o wiele bardziej złożona próba przedstawienia niezwykłej postaci Stanisława Staszewskiego. Na trwałe wpisał się on w obraz kultury polskiej niestety dopiero po swojej śmierci. Poznany przez szersze audytorium dzięki takim postaciom jak Jacek Kaczmarski, Jerzy Zalewski, Nina Terentiew czy wreszcie ja, zaistniał w obrazie kultury narodowej na początku lat 90. Ostatni dzwo-nek by przypomnieć dogłębnie jego postać zabrzmiał w rękach Jarka Dusia, który wraz ze mną stworzył - myślę, że całościowe-kompendium wiedzy o moim ojcu. A dzwonek to doprawdy ostatni, bo coraz mniej osób znających go osobiście jest jeszcze wśród żywych – tak do lektury zachęca jego syn.
Oprócz wielu nieznanych ciekawostek, emocjonalnej i szczegółowej narracji książka kusi także pięknymi ilustracji autorstwa samego Stanisława Staszewskiego, jego zdjęciami oraz listami.
Spotkanie z autorami, które odbędzie się 12 czerwca o godzinie 18.00 w salonie Empik w Bonarce, zapo-wiada się zatem pasjonująco. Nie tylko dla fanów twórczości Stanisława Staszewskiego, ale dla wszystkich interesujących się polską muzyką. Ale to nie koniec atrakcji przewidzianych w Bonarce. Już 13 czerwca z klientami krakowskiego centrum handlowego spotka się gwiazda młodego pokolenia – Patryk Kumór, a dwa dni później, 15 czerwca – Alicja Resich-Modlińska.
(Przemysław Zieliński)

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.