Facebook Google+ Twitter

Szczęściarz opisuje swe wspomnienia

Jacek Woźniakowski, uczestnik II wojny światowej, pisarz, publicysta, opisuje swe wspomnienia oraz osoby, które wywarły wpływ na jego życie

Jacek Woźniakowski - "Ze wspomnień szczęściarza" / Fot. Paweł DudekSam autor we wstępie tłumaczy wydanie wspomnień tym, że zaczęły się nimi interesować inne osoby. Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ Jacek Woźniakowski jest niezwykle ciekawą postacią. W czasie II wojny światowej był oficerem AK, dwukrotnie odznaczony Krzyżem Walecznych. Po wojnie był m.in. profesorem historii sztuki na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, wykładał także za granicą. Wydaje się jednak, że znany jest bardziej z działalności pisarskiej i wydawniczej. Był bowiem także redaktorem "Tygodnika Powszechnego" i "Znaku". Warto zaznaczyć, że był pierwszym prezydentem Krakowa po 1989 roku. Krakowa - polskiej stolicy sztuki oraz literatury.

Wspomnienia mają obszerną formę. Opatrzone są licznymi fotografiami a także wkładką z drzewem genealogicznym, które ukazuje powiązania między rodami Woźniakowskich, Rodakowskich i Pawlikowskich.

Na pierwszych kilkudziesięciu stronach autor przedstawia wspomniane wyżej powiązania rodzinne. Zwraca też uwagę na to, że dzieciństwo jest bardzo ważnym okresem w życiu człowieka. Ludzie, którzy otaczają młodego człowieka, wpływają na całe jego życie:
"(...) Wszystko sprowadza się do tego, jacy ludzie człowieka w dzieciństwie otaczają (...)"

Niby jest to oczywistość, ale nabiera nowego i doskonalszego znaczenia gdy mówi o tym tak wybitny człowiek jakim jest Jacek Woźniakowski.

W dalszej części książki autor wspomina osoby oraz wydarzenia, które w dorosłym już życiu wywarły wpływ na jego przekonania, losy, decyzje. Część wspomnień ma charakter moralizatorski, w tym przypadku autor - jako niezaprzeczalny autorytet w wielu dziedzinach - może być dla nas inspiracją i wskazówką w codziennych działaniach. I właśnie dlatego warto przeczytać "Ze wspomnień szczęściarza".

Woźniakowski wspominając ważne dla niego osoby opisuje m.in. postać papieża Jana Pawła II w kontekście autorytetu moralnego. Pisząc natomiast o braciach Rostworowskich nawiązuje do ich twórczości literacko-naukowej. Każda z kilkunastu postaci wspomnianych na kartach książki była dla autora niezwykle ważna, nawet jeśli kontekst i ujęcie tychże postaci miało odmienny (ale zawsze pozytywny) charakter. Świadczy to o szerokim polu działania Woźniakowskiego, o jego wszechstronnych zainteresowaniach i dziedzinach, w których się realizował. Wiele z opisywanych postaci nazywanych jest przez autora przyjaciółmi.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.