Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

1861 miejsce

Szczęściarz z rocznika 1917. O historii językiem komiksu

Komiks "Szczęściarz z rocznika 1917" to pełna tragizmu opowieść o cierpieniu, codziennej walce o przeżycie więźniów niemieckiej fabryki zagłady, o próbach oporu wobec obozowego aparatu i zachowaniu człowieczeństwa w tak potwornych warunkach.

 / Fot. materiały prasoweCzarno-białe w większości kadry, bardzo realistyczna kreska, w połączeniu z biograficznym, pełnym faktów scenariuszem, tworzą mocną, historyczną opowieść. Tak mówią o swoim komiksie w Muzeum Stutthof. W piątek - promocja "Szczęściarza z rocznika 1917" w Gdańsku.

Czarno-białe niemal w całości plansze, fragmenty oryginalnych dokumentów i rysunków wykonanych przez więźniów, ponad 300 stron. No i treść - biografia Felicjana Łady, mieszkańca Gdyni, więźnia politycznego niemieckiego obozu koncentracyjnego KL Stutthof. "Szczęściarz z rocznika 1917" (taki nosi tytuł ten komiks) to pełna tragizmu opowieść o cierpieniu, codziennej walce o przeżycie więźniów niemieckiej fabryki zagłady, o próbach oporu wobec obozowego aparatu i zachowaniu człowieczeństwa w tak potwornych warunkach. Są strach, beznadzieja, żal po bliskich, ale też odwaga i nadludzka momentami wytrzymałość, m.in. gdy bohater w czasie ucieczki z Marszu Śmierci brnie po pachy w lodowatej wodzie, przy 20 stopniach mrozu.

Nie brak i optymistycznych akcentów, np. kiedy polscy więźniowie leją w obozowym meczu bokserskim niemieckich tzw. zielonych (brutalnych więźniów kryminalnych, którzy często byli pomocnikami SS w obozach). Lekcji udziela czytelnikom sam bohater, Felicjan Łada, który swoją niezłomnością, moralną nieprzekupnością, oddaniem rodzinie i patriotyzmem może bez wątpienia stanowić dzisiaj wzór do naśladowania. Komiks "Szczęściarz z rocznika 1917" w założeniu wydawców ma być swego rodzaju podręcznikiem polskiej historii. Prace nad nim trwały ponad trzy lata. Scenariusz komiksu przygotowała bliska znajoma Felicjana Łady, Agnieszka Kosko-Hołowczyc.

Czytaj także: Ile książek przeczytałeś w ubiegłym roku? Ponad 40 proc. Polaków sięgnęło po więcej niż jedną książkę


- Dzięki osobistej więzi, jaką scenarzystka nawiązała z Felicjanem Ładą, powstał wspaniały i bardzo osobisty scenariusz - mówi Marcin Owsiński z Muzeum Stutthof. - To opowieść o wartościach, które nie przemijają: miłości, rodzinie, tęsknocie. To także przegląd ludzkich postaw i zachowań w ciągu trudnych lat polskich doświadczeń w XX wieku. Ponadto wyczucie tematu i rysunki Wandy Swajdy okazały się najbardziej trafne dla tej konwencji przedstawienia opowieści. Ten komiks to nie jest łatwa rzecz. W piątek, 23 stycznia gdańszczanie będą się mogli dokładnie przyjrzeć tej, wydanej pod koniec grudnia 2014 roku pozycji. Promocja odbędzie się w Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku, o godz. 17.

Źródło: AIP

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.