Facebook Google+ Twitter

Szczęście - a co to?

Można by napisać o muzyce, sporcie, problemach gospodarczych, a chciałoby się poruszyć coś głębokiego... Poruszyć coś, co mogłoby wpłynąć na ludzkie odczucia, psychikę. Coś co łączy każdego z nas. Życie.

Czy kiedykolwiek, ktokolwiek z nas, miał w swoim życiu taki dzień, że stwierdziłby, iż jest ogromnie szczęśliwy? Po nawet krótkim zastanowieniu się, każdy z nas odpowiedziałby: "oczywiście, że tak", jednak zawsze było to spowodowane "czymś" - sukcesem w pracy czy też na uczelni, bliskością ukochanej osoby, kupnem jakiegoś najlepiej wyposażonego samochodu albo spędzeniem dwóch cudownych tygodni w upalnej Tunezji. Należałoby jednak zastanowić się przez chwilę czy znalazłaby się wśród nas osoba, która nie mając pracy, nie dostając się na wymarzone studia, będąc samotną, nie mogąc zrobić prawa jazdy z powodu braku pieniędzy, jedynie marząc o posiadaniu lub o wycieczce za granicę - umiałaby powiedzieć - jestem szczęśliwy/szczęśliwa? Szczerze mówiąc, śmiem w to wątpić.

Dla większości z nas szczęście wiąże się z rzeczami materialnymi, czy też cudownym partnerem życiowym, lub bardzo dobrze płatną pracą. A tak naprawdę, gdzie podziały się te życiowe wartości, marzenia i cele, do których każdy dąży? Brzmi to lekko banalnie, jak kolejne kazanie, które robi dzieciom ich mama, lub wnukom - babcia, ale znalazłoby się w tym wiele prawdy. W tym temacie każdy na pewno ma swój własny punkt widzenia. Zapytałam znajomych co daje im szczęście. Opowiadali o cudownych chwilach, jednakże związanych właśnie z tym co materialne.

We wszystkim co robimy i z czym się spotykamy każdego dnia, łatwo dostrzec jedną rzecz - tzw. "wyścig szczurów". Jedni dążą do realizacji marzeń, wykształcenia, chcąc osiągnąć wymarzony cel, a także często zapominają o tym, że życie jest niesamowicie krótkie. Natomiast będąc już rodzicami, nie opowiedzą dzieciom o wesołych wypadach z przyjaciółmi czy też o korzystaniu z młodości jak najbardziej się da, bo jest ona tylko jedna.

Drudzy dążą do zarabiania ogromnych pieniędzy, aby móc się otoczyć wszystkim co drogie i zarazem markowe, zapominając, że te rzeczy podobnie się niszczą i psują jak te, które są tanie i zakupione na targu. Dla kolejnych osób, najważniejsze jest to jak widzą ich inni ludzie, nie jest dla nich ważne ich własne zdanie. Tracą, na własne życzenie, możliwość wyrażania własnego zdania, bo przestaje być ono dla nich aż tak istotne.

Jeszcze inni przedkładają wykształcenie, pracę oraz wszelkie zajęcia nad rodzinę, miłość, przyjaciół, tracąc ich w mgnieniu oka. Przez to stają się chłodnymi ludźmi, którym taki "wyścig" zasłonił oczy, nie ukazując, że tracą tak naprawdę to, co jest w ich życiu najważniejsze, ponieważ jak każdy z nas wie, żadne pieniądze i żadna praca nie da nam prawdziwej rodziny, miłości czy też przyjaciół.

Chciałabym uwierzyć w to, że choć moje kilka słów jest tak jasne i wiadome w mniemaniu wielu ludzi, to właśnie w tych ludziach wywoła choć kilka chwil przemyśleń nad tym: "co my do cholery wyprawiamy?" i opamiętując się, powoli zaczną zmieniać podejście do własnego prywatnego życia... Pamiętając, że jest ono jedyne oraz, że nie warto go tracić w taki właśnie sposób...

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 06.04.2010 16:00

Można być szczęśliwą osobą codziennie, w cierpieniu, w bólu i deszczu jeśli żyje się z nadzieją na zmianę cierpienia na przyjemność, bólu na rozkosz i deszczu na plony zapełniające głodne brzuszki.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dobre pytanie dla człowieka XXI wieku .. "Co oznacza Szczęście" ? Sądzę, że tutaj można by było odnaleźć różne, a być może nawet wykluczające się odpowiedzi. Obecnie chyba najczęściej SZCZĘŚCIE kojarzy się z dobrobytem materialnym, następnie poczuciem prawdziwego bezpieczeństwa i oparcia, które zapewnia posiadanie rodziny, ale jaka jest prawidłowa kolejność tych priorytetów? To już kwestia indywidualna. Tak sobie myślę, że każdy powinien posłuchać swojego wnętrza i zrozumieć sens swojego życia :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.