Facebook Google+ Twitter

Szczurek sięgnie po kolejne 7,6 mld zł z kieszeni podatników

Zgodnie z projektem nowej ustawy, przedsiębiorcy stracą 50 % upustu VAT przy zakupie samochodów o masie do 3.5 tony używanych w celach służbowych i prywatnych. Regulacje mają też dotyczyć wszystkich kwestii związanych z eksploatacją auta.

 / Fot. Autor: Katarzyna Czerwińska (Senat Rzeczypospolitej Polskiej) [CC-BY-SA-3.0-pl (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/pl/deed.en)], undefined Zmiany mają na celu regulację zasad odliczania i rozliczania VAT wszystkich aut osobowych o masie do 3.5 tony, które podlegają tzw. użytkowi mieszanemu, czyli działalności gospodarczej i prywatnej. Zmiana sprawi, że do fiskusu do 2016 roku wpłynie łącznie 7,6 mld złotych: 6,8 mld zł z tytułu podatku VAT i 760 mln zł z tytułu podatku dochodowego.

Wiceminister finansów - Janusz Ciechoń, zapowiedział uchwalenie ustawy w przeciągu trzech dni. Zdaniem komentatorów, szybkie tempo forsowania ustawy obnaża rzeczywiste zamiary rządu - czyli skok na kieszenie przedsiębiorców. Autorzy ustawy doszli do wniosku, że wszystkie samochody do 3.5 tony można wykorzystywać równolegle do celów prywatnych i służbowych, dlatego należy obciążyć je częściowo podatkiem w odniesieniu do wszystkich wydatków związanych z eksploatacją samochodów: zakupu paliw, części, opon, regulowania rachunków za naprawę czy przeglądy, kosztów polis i innych. Brak ograniczeń w odliczaniu podatku VAT miałby prowadzić do licznych nadużyć ze strony przedsiębiorców.

Po wejściu w życie ustawy przedsiębiorcy, którzy wykorzystują samochód z homologacją wyłącznie do celów służbowych zachowają 100 % odliczenia VAT podczas gdy samochód y użytkowany również prywatnie zachowa tylko 50 % odliczenia.

Od 1 stycznia przedsiębiorcy mogą odliczać pełna stawkę VAT, kupując samochody osobowe, o ile te uzyskają homologację ciężarową. Wraz z początkiem 2014 roku wygasło pozwolenie Unii Europejskiej na funkcjonowanie przepisów ograniczających odliczanie VAT z zakupionych przez firmę samochodów osobowych oraz VAT na paliwa do takich aut. Jednak Ministerstwo Finansów zwróciło się z prośbą do Brukseli o wydanie zgody na ponowne wprowadzenie obostrzeń.


Więcej na money.pl

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.