Facebook Google+ Twitter

Szczygło buduje Łuk Triumfalny

Minister Obrony Narodowej. Aleksander Szczygło ostatnio zadziwił wszystkich swoim pomysłem wybudowania w Warszawie łuku triumfalnego. Swoje łuki mają m.in. Paryż, Moskwa i Berlin. Dlaczego więc plany Szczygły wywołały taką konsternację?

Łuk Triumfalny na Placu Trzech Krzyży / Fot. http://eela1.blox.pl/2005/03/Plac-Trzech-Krzyzy.htmlDla osób, które interesują się choć trochę starą Warszawą, idea łuku triumfalnego nie jest żadną nowością. Na przedwojennych fotografiach wyraźnie widać, że właśnie taki element architektoniczny znajdował się kiedyś na warszawskim placu Trzech Krzyży. Powstał on w 1815 roku (podobno wcześniej wybudowano jeszcze jeden w 1808 roku) i był formą podziękowania dla cara Aleksandra I za Królestwo Polskie. Owa budowla była jedynie prymitywną atrapą, stworzoną w większości z drewna. Łuk miał być zbudowany na nowo z wytworniejszego budulca, ale cara Aleksandra pomysł nie zachwycił. Pieniądze, za które miała powstać lepsza wersja pomnika triumfu, przeznaczono na budowę kościoła.

Łuk Szczygły miałby być hołdem dla tych, którzy walczyli w 1920 roku z bolszewikami i zwyciężając uchronili część Europy przed komunizmem.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

Optuję na intencja pierwotną - dla cara Aleksandra I za Krolestwo Polskie. Dla ziemskiej równowagi z krolestwem niebieskim które budujemy nieustannie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Kasiu i powiedz że nie brzmi lepiej? :) Choć osobiście i tak dlaej uważam że panu ministrowi ktoś łuk na mózgu postawił. Kto wie czy ruskie nie pokusili by się o całą Europę gdyby nas pokonali.

Komentarz został ukrytyrozwiń

"W Warszawie przydałby się łuk triumfalny, który upamiętniałby zwycięstwo nad bolszewikami i nad komunizmem w 1920 roku. Łuk, który oddałby hołd polskim żołnierzom za uchronienie Europy, przynajmniej jej części, przed komunizmem. Mam nadzieję, że w niedługim czasie uda się zainteresować kilka instytucji tym, żeby wybudować łuk zwycięstwa, który się Warszawie należy, bo to Warszawa na przedmieściach obroniła cywilizację europejską"

Na życzenie zmieniam KAWAŁEK na CZĘŚĆ

Komentarz został ukrytyrozwiń

Taki projekt rzecz jasna nie ma sensu, jeśli miałby być inicjatywą jednej osoby. Choćby i ministra. +

Komentarz został ukrytyrozwiń

"uchronili kawałek Europy przed komunizmem." - yyy... KAWAŁEK? Czy ja dobrze czytam? Tylko kawałek? Coś chyba się komuś pokiełbasiło, albo komuś postawiono w głowie łuk, który okrężną drogą omija pewne partie mózgu :/

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.