Szczypiorniak: świetny początek Vive Targów Kielce w Lidze Mistrzów

Piotr Górecki
Znakomicie rozpoczęli rozgrywki grupowe w Lidze Mistrzów piłkarze ręczni Vive Targów Kielce. Podopieczni Bogdana Wenty w pierwszym spotkaniu grupowym pokonali u siebie RK Gorenje Valenje 23:21.

Początek spotkania nie zapowiadał szczęśliwego happy endu dla polskiego zespołu. Słoweńcy w pierwszej połowie byli zespołem wyraźnie lepszym, doskonale grając zarówno w obronie jak i w ataku. Po kilku minutach wyrównanego spotkania goście uciekli kielczanom na kilka bramek. Ostatecznie do przerwy Słoweńcy prowadzili 13:9 i wydawało się, że tak jak w sparingach (kielczanie w trakcie przygotowań do sezonu rozegrali dwa towarzyskie spotkania z mistrzem Słowenii, obydwa przegrali 24:34 oraz 16:16-karne 2:3), Polacy po raz kolejny będą musieli uznać wyższość utytułowanego przeciwnika. Tak się jednak nie stało. Co prawda do 44. minuty spotkania dominowali jeszcze Słoweńcy, którzy utrzymywali swoją kilku bramkową przewagę (15:19). Od tego momentu nastąpiło jednak przebudzenie się zespołu Bogdana Wenty. Kielczanie w odstępie dziesięciu minut zdobyli pięć bramek nie tracąc żadnej, co spowodowane było zmianą taktyki gry w obronie (20:19). Końcówka spotkania to niezwykle wyrównana walka o zwycięstwo. Więcej zimnej krwi zachowali kielczanie, którzy skuteczniej zagrali w obronie i w ataku. Spotkanie zakończył rzut do pustej bramki z 30 metrów Rastko Stojkovica, który bardzo przypominał, rzut z tegorocznych mistrzostw świata, kiedy to Artur Siódmiak zdobył w ten sposób bramkę, która otworzyła Polakom drogę do walki o medale. Ostatecznie po pełnym walki spotkaniu Vive Targi Kielce wygrało z RK Gorenje 23:21 i zostało liderem tabeli w swojej grupie.

W drugim spotkaniu Bośnia Sarajewo sensacyjnie pokonała u siebie Chambery Savoie HB
24:23 (13:12). Pierwszą kolejkę w grupie kielczan zakończy spotkanie Rhein-Neckar Loewen z MKB Veszprem, które rozpocznie się o godzinie 16.30. Kolejne spotkanie podopieczni Wenty rozegrają już w czwartek na wyjeździe z wyżej wspomnianym Rhein-Neckar Loewen, byłym klubem Mariusza Jurasika. Obecnie w drużynie z Niemiec występuje dwóch reprezentantów Polski Karol Bielecki i Sławomir Szmal. Czy kielczanom uda się sprawić niespodziankę w Niemczech? Odpowiedź na to pytanie poznamy już w czwartek o godzinie 19.15. Transmisję z tego spotkania zapowiedziała TVP Sport (początek transmisji o godzinie 19.10).

Vive Targi Kielce - RK Gorenje Velenje 23:21 (9:13)

Vive: Cleverly, Kubiszewski, Grabarczyk, Krieger, Podsiadło 1, Kuchczyński 1, Jurasik, Jachlewski, Piwko, Stojković 4, Gliński, Żółtak, Knudsen 15 (7 bramek z rzutów karnych), Rosiński 1, Nat 1.

Gorenje:Gajić - Kavas 4, Natek 4, Bezjak 3, Cupić 3, Harmandic 3, Rnić 2, Sović 1, Simić 1.

Udany występ w barwach HSV Hamburg zanotowali bracia Marcin i Krzysztof Lijewscy w wygranym spotkaniu pierwszej kolejki grupy C Ligi Mistrzów ze szwedzkim zespołem Alingsas HK 35:25. Siedem bramek w tym spotkaniu zdobył Marcin Lijewski, który był najskuteczniejszym zawodnikiem na boisku, zaś jego brat Krzysztof zaliczył trzy trafienia.