Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szczypiorniak w niemieckiej szkole. Zawody o puchar przechodni

Halina Krüsch Czopowik
Halina Krüsch Czopowik
Chłopaki grają z wielkim poświęceniem. Bliski kontakt z podłogą nikomu nie straszny.
Chłopaki grają z wielkim poświęceniem. Bliski kontakt z podłogą nikomu nie straszny. Fot. Halina Krüsch Czopowik
18 kwietnia w Albstadt (Baden-Württemberg) w jednej ze szkół podstawowych (Grundschule) odbył się turniej piłki ręcznej o puchar przechodni dyrektora szkoły. Było sportowo, a przede wszystkim bardzo wesoło.

Wraz z nadejściem wiosny w wielu szkołach europejskich rozpoczął się sezon imprez sportowych. W mieście, w którym obecnie mieszkam, w Albstadt, w każdej szkole jest teraz szczególnie gwarno, wesoło i sportowo. Niemalże codziennie w którejś ze szkół odbywają się turnieje sportowe w różnych dziedzinach.

18 kwietnia br. byłam w jednej ze szkół podstawowych (Grundschule) na Handballturnier, czyli na turnieju piłki ręcznej, zwanej także szczypiorniakiem. Wprawdzie szczypiorniak, to tylko nasza polska nazwa, pochodząca od Szczypiorna (obecna dzielnica Kalisza), gdzie piłka ręczna się narodziła (w 1917r.), ale nazwę tę słychać było i na tych zawodach. Nas Polaków wszędzie można spotkać. Wszyscy jesteśmy w końcu Europejczykami.

W szkole podstawowej, w której kibicowałam dzieciakom w zawodach, turnieje piłki ręcznej o puchar przechodni organizowane są przez dyrektora szkoły już od czterech lat. Co roku, pod koniec roku szkolnego, walczą ze sobą najstarsze klasy, czyli: 3 i 4. Dla czwartoklasistów jest to ostatni udział w turnieju, gdyż jako absolwenci szkoły podstawowej (Grundschule) od nowego roku przejdą do nowych szkół: Realschule, Hauptschule lub Gymnasium, w zależności od wyników w nauce, predyspozycji, zainteresowań, a także warunków życiowych.

Handballturnier, czyli Turniej Szczypiorniaka, to bardzo trafna inicjatywa:

a

Zdrowa i pedagogiczna. Zdrowa, bo mobilizuje dzieci do zwiększenia aktywności fizycznej, co przy dzisiejszych problemach z otyłością jest sprawą bardzo istotną. Pedagogiczna, bo uczy dzieci charakteru, rywalizacji, walki z własnymi słabościami, radości z wygranych, a także umiejętności godzenia się z przegranymi.

Niech żyje szczypiorniak! Niech żyje sport! Prawda dzieciaki?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

"Szpila" i "Tiger" znowu spełniają marzenia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto