Facebook Google+ Twitter

Szczypta kobiecego kina w Kinotece

Wczoraj w warszawskiej Kinotece nastąpiła inauguracja cyklu filmowego "Kobiece Wieczory Filmowe". W co drugi czwartek w kinie odbywać się będą pokazy filmów ambitnych, skierowanych specjalnie do kobiet. Pierwszą pozycją z cyklu był "Wieczór" w reżyserii Lajosa Koltai.

Reklama Kobiecych Wieczorów Filmowych / Fot. Materiały prasowePodczas cyklu będzie można oglądać najświeższe produkcje filmowe pokazywane przedpremierowo. Organizatorzy "Kobiecych Wieczorów Filmowych" chcą zaprezentować filmy najczęściej przyciągające kobiecą publiczność, które dotąd nie gościły na polskich ekranach. Kolejne po „Wieczorze” propozycje filmowe organizatorów, to „Caramel” w reżyserii Nadine Labaki oraz „Hania” autorstwa Janusza Kamińskiego.

O godz. 19:30 rozpoczął się pokaz filmu "Wieczór". To gwiazdorsko obsadzony obraz Lajosa Koltai. Występują w nim między innymi: Claire Danes, Meryl Streep, Toni Collette, Glenn Close oraz Vanessa Redgrave.

"Wieczór" powstał w oparciu o powieść Susan Minot. Opowiada o schyłku życia Ann - kobiety, która umierając w otoczeniu dwóch córek, ma wrażenie, że nigdy nie była szczęśliwa. Akcja dzieje się jednocześnie w dwóch czasach. Film składa się z licznych retrospekcji do młodości Ann, a jednocześnie opowiada o tym, co dzieje się obecnie - o życiu jej córek i relacjach na linii matka-córki. Historie te przeplatają się, by nagle spotkać się w punkcie kulminacyjnym tytułowego wieczoru. Powracające wspomnienia Ann zmieniają życie jej córek.

Plakat filmu "Wieczór" / Fot. Materiały prasoweObraz Lajosa Koltai to film wyraźnie przeznaczony dla kobiet. Z pajęczyny skrywanych emocji reżyser tworzy nastrój tajemniczości i napięcia. Wielką rolę odgrywają wspaniałe zdjęcia Gyula Padosa, które dopełniają atmosfery filmu. "Wieczór" porusza widza tak samo i pozostaje w pamięci, jak poprzednie dzieło jego twórców - "Godziny". Warto wspomnieć także o zachwycającej muzyce skomponowanej przez Jana A.P. Kaczmarka. Także krytycy docenili film. Otrzymał 6 Oscarów i 11 Złotych Globów.

Po projekcji filmu odbył się koncert Sławka Uniatowskiego połączony z bankietem, dla wybranych czekały także miłe niespodzianki ufundowane przez sponsorów wieczoru filmowego. Projekcjom filmów mają towarzyszyć spotkania ze znanymi, wpływowymi kobietami, które odgrywają dużą rolę w życiu publicznym. Mam nadzieję, że organizatorom uda się stworzyć coś w formie salonu filmowego dla kobiet.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 28.10.2007 21:48

Hm... Kobiecy wieczor jako dziennikarski obowiazek? No... hm... kurcze... jestem dosc obowiazkowy. :D

Komentarz został ukrytyrozwiń

Czasami dziennikarskie obowiązki są bardzo przyjemne, jak ten wieczór :-)

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 27.10.2007 14:07

(+) Hm... nie wiem, czy wzialbym udzial w "Kobiecym Wieczorze Filmowym", jednak tekst jest bardzo dobry :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Maciek, jak ładnie poprosisz, to może... ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

;-)+

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dobrze, zgrabnie napisane, a ponadto tekst zachęcił mnie do obejrzenia opisywanego filmu.
(+)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.