Facebook Google+ Twitter

Szczyrk: Obchody 10. rocznicy ataku na WTC

  • Ewa Bo
  • Data dodania: 2011-09-10 14:11

W niedzielę 11 września o godzinie 11, w parafii ewangelickiej w Szczyrku, w 10. rocznicę zamachu na World Trade Center, odbyło się nabożeństwo ekumeniczne.

Ołtarz na Kotarzu (poświęcony 28.09.2008 r) / Fot. ks. ByrtOsoby, biorące udział w ekumenicznym nabożeństwie, modliły się o pokój na świecie i za rodziny, które utraciły swoich bliskich w atakach terorystycznych. Uczestniczyło w nim kilku księży i bardzo dużo wiernych z różnych stron Beskidów, pozostałych rejonów Polski i spoza jej granic (np. z Holandii, Czech, Niemiec).

- Chcemy, aby na świecie ludzie żyli w pokoju, w tolerancji i w poszanowaniu jeden do drugiego. Mamy być solą tej ziemi - mówi Jezus. A więc bądźmy solą. Dodawajmy smaku tej ziemi, wspaniałego chrześcijańskiego smaku - powiedział ksiądz Jan Byrt.

Dzięki inicjatywie ks. Jana Byrta w 2008 roku w Beskidzie Śląskim został wybudowany Ołtarz Europejski. Powstał on z kamieni pochodzących z różnych stron świata m.in. ze Strasburga i Brukseli, ze Szwecji, Finlandii, Birmy oraz Mali. Na ołtarzu znalazły się również kamienie z nowojorskich wież World Trade Center.

- Kamienie z nowojorskich wież przypominają nam tutaj na Śląsku o tej wielkiej tragedii. Otrzymaliśmy je od dwóch osób ze Skoczowa, które były w USA i przekazały kamienie do budowanego ołtarza na Kotarzu. My dzisiaj o tym nie możemy zapomnieć - dodał w rozmowie z W24 duchowny.Posadzenie symbolicznego drzewka w Ogrodzie Reformacji w 10 rocznicę ataku na wieże WTC. / Fot. ks. Jan Byrt

Po uroczystym nabożeństwie, w znajdującym się nieopodal Ogrodzie Reformacji, zostało posadzone symboliczne drzewo, upamiętniające atak terrorystyczny sprzed 10 lat. Tym razem była to sadzonka limby, którą specjalnie na tę uroczystość przywieźli Czesi. Zasadził ją przewodniczący Rady Miasta Szczyrk - Antoni Byrdy (to już 3 tysięczne drzewko zasadzone w tym miejscu).

Wśród wielu drzew tu rosnących są m.in. buki upamiętniające prezydenta Lecha Kaczyńskiego i jego małżonkę Marię oraz duchownych, którzy zginęli w katastrofie smoleńskiej: ewangelika ks. Adama Pilcha i prezydenckiego kapelana ks. Romana Indrzejczyka.

Punktualnie o godz 14.46 - w godzinę zero - w Szczyrku wybiły dzwony. To o tej porze 10 lat temu samolot porwany przez terrorystów uderzył w pierwszy wieżowiec.

Na koniec każdy uczestnik nabożeństwa otrzymał symboliczną opaskę silikonową na rękę ze słowami ewangelii "zło dobrem zwyciężaj".Do Wiadomości24 możesz dodać
własny tekst, wideo lub zdjęcia. Tylko tu przeczyta Cię milion.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Przecież nie ma przymusu...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Czy nie przesadzamy z tymi obchodami? Wiem, że to tragedia wielu ludzi, ale...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.