Facebook Google+ Twitter

Szczyt energetyczny w Kijowie

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-05-23 07:44

W Kijowie odbędzie się dziś szczyt energetyczny. Oprócz polskiego prezydenta Lecha Kaczyńskiego, wezmą w nim udział szefowie 7 państw.


Jednym z głównych celów kijowskiego spotkania jest zacieśnienie współpracy krajów położonych nad 3 morzami - Bałtyckim, Czarnym i Kaspijskim. Łączy je, między innymi, projekt Odessa - Brody.

Ukraiński ekspert do spraw energetyki Mychajło Honczar twierdzi, że wszystkie zainteresowane strony powinny przystąpić do działania, a nie zamawiać kolejne ekspertyzy i przedstawiać deklaracje polityczne. Stracono na to co najmniej 2 lata. - Gdyby nie było tych dwóch straconych lat, dzisiaj na podobnym szczycie można byłoby mówić o tym, że są wykupione już działki, a strony zainteresowane mogą budować rurociąg - podkreślił.

Prawdopodobnie jeszcze w tym roku rurociągiem Odessa - Brody ropa popłynie w kierunku znad Morza Czarnego do granicy Ukrainy z Unią Europejską. Surowiec będzie potem przewożony nie do Polski, a do Kralup w Czechach. Obecnie rurociąg jest wykorzystywany przez rosyjską firmę TNK-BP. Prawdopodobnie w najbliższym czasie dojdzie do zerwania umowy z tą kompanią. Według nieoficjalnych informacji Polskiego Radia, może to nastąpić nawet dzisiaj.

Pierwszy szczyt energetyczny odbył się w zeszłym roku w maju w Krakowie, drugi jesienią w Wilnie.


IAR/pogorzelski/kijów/ zr

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.