Facebook Google+ Twitter

Szczyt eurolandu zakończony, porozumienie osiągnięte. Co dalej?

Jak się wydaje, widmo krachu finansowego strefy Euro (bo walka nie szła o samą Grecję, a o całą Unię), dzięki decyzjom środowego szczytu zostało chwilowo zażegnane. Prawdopodobnie na krótko, okres rzędu kilku miesięcy, może roku - dwóch.

Rzeczywiste zmiany muszą nastąpić dopiero teraz. Przebudowa systemu bankowego, racjonalizacja wydatków budżetowych i niestety, prawdopodobnie zwiększenie obciążeń fiskalnych to działania, które muszą zostać podjęte w większości krajów UE. A na to nie ma niestety czasu.

Przygotowywanie budżetów na nowy rok jest już na ukończeniu. Zmiana stawek podatkowych w czasie roku budżetowego jest w większości krajów niemożliwa, a koniec roku za pasem. Wiele decyzji reformatorskich wymaga długiego okresu vacatio legis, choć zależy to od szczegółowych unormowań w poszczególnych krajach. Zmiany (okrojenie) wielu wydatków budżetowych niejednokrotnie muszą być ogłaszane ze znacznym wyprzedzeniem. Skutki niektórych reform mogą być odczuwalne dopiero w perspektywie wieloletniej. Czynniki, takie, jak presja opinii publicznej, protesty czy populizm przywódców partyjnych, mogą skutecznie zahamować zmiany.

Reform wymaga także sama Unia. Najtrudniejsze - choć niezbędne - będzie wynegocjowanie zmian w Traktacie Zjednoczeniowym. Dogadywanie się państw członkowskich w sprawach o fundamentalnym znaczeniu trwa latami, a zawarty kompromis z reguły jest daleki od oczekiwań.

Niestety, o poważnych reformach nic się nie mówi. Upojeni zawarciem porozumienia przywódcy (z kanclerz Angelą Merkel na czele) i obywatele Europy, cieszą się z pseudo-sukcesu. A świat stąpa po cienkim lodzie, dryfuje na mieliznę.

I nikt nie stawia pytania: co dalej?

Do Wiadomości24 możesz dodać własny tekst, wideo lub zdjęcia. Tylko tu przeczyta Cię milion.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Jerzy L
  • Jerzy L
  • 28.10.2011 10:29

Zostali wyrzuceni bo reszta przywódców uznała że są niekompetentni. Sarkozy był najbardziej wsciekły.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Czy to prawda że Tusk z Rostkowskim zostali "wyrzuceni" z sali obrad ?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Sebastianie! Co dalej?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.