Facebook Google+ Twitter

Szczyt G-20 bez wyników. Czego należy się teraz spodziewać?

Dwudniowe spotkanie szefów państw i rządów Grupy Dwudziestu zamieniło się w wymianę oskarżeń między Europą a Ameryką. Pani kanclerz Merkel uparła się przy swoim. Czy dławiący resztki koniunktury kurs na cięcia wydatków będzie kontynuowany?

Co prawda, nie obyło się bez dyplomatycznych uśmiechów, ale jak oceniają te uśmiechy przywódców dwudziestu państw korespondenci "Die Welt" w Los Cabos: "Po prostu się zmęczyli. [...] Szefowie rządów G-20 postawili sobie za cel zademonstrowanie zwartego szeregu [...] Również po to, aby dać sygnał podenerwowanym rynkom finansowym" - podaje welt.de.

Szczyt


Po przylocie do ośrodka turystycznego w Los Cabos i kilku godzinach snu, w poniedziałek nad ranem czasu środkowoeuropejskiego zaczęły się obrady. Prezydenci Stanów Zjednoczonych Ameryki i Chińskiej Republiki Ludowej przeszli od razu do zagadnienia, które uznali za główny hamulec w walce z obecnym światowym kryzysem gospodarczym, a mianowicie kryzysu zadłużenia strefy euro. Wskazali na konieczność pobudzenia wzrostu (czytaj: dodrukowania pieniędzy i wpompowania ich do gospodarek narodowych) oraz ujednolicenia polityki finansowej w obrębie strefy euro (w tym przejścia na tzw. euroobligacje).

Wywołało to dość ostrą replikę przewodniczącego Komisji Europejskiej pana Barroso, utrzymaną w tonie "nie potrzebujemy, aby ktoś nas pouczał" oraz "wszystkiemu są winne amerykańskie piramidy finansowe". Prawdziwą przeszkodą na drodze do wspólnych ustaleń w myśl propozycji szefów państwa chińskiego i amerykańskiego okazało się jednak co innego. Opór postawiony wobec nich przez rząd pani kanclerz Merkel, która stawia na inne rozwiązanie, a mianowicie stopniową spłatę nie tylko odsetek, ale również kapitalu zadłużenia publicznego. Niemcy płacą bez większych oporów rekordowe podatki, pracują nawet za 900 euro miesięcznie, a w zamian za normalne płace dają z siebie wszystko, wypracowując ogromne dochody eksportowe. Próby przekonania pani kanclerz, że nie jest to droga, nadająca sią do zastosowania we wszystkich innych krajach, najpierw na dodatkowym posiedzeniu zwołanym przez pana Obamę, a potem w rozmowie z nim w cztery oczy, spełzły na niczym.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Jak podano dziś do wiadomości, rządząca koalicja CDU/CSU-FDP oraz wielkie partie opozycyjne SPD i Zieloni uzgodnili podatek od transakcji finansowych w zamian za poparcie paktu fiskalnego. Obie ustawy będą przedmiotem głosowania w Bundestagu 29 VI czyli mają zostać przegłosowane jeszcze przed zakończeniem szczytu przywódców państw UE w Brukseli.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wynikło to z pewnych trudności technicznych. Na szczęście problem udało się usunąć. Wszystkich, którzy mieli przez to trudności w czytaniu moich wypocin najpokorniej przepraszam.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Eleonora
  • Eleonora
  • 20.06.2012 20:00

Tekst świetny ale są powtórki tego samego tekstu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.