Facebook Google+ Twitter

Szczyt G8. Najpotężniejsi przywódcy planują przyszłość świata

W Kanadzie trwa spotkanie przywódców siedmiu najbardziej uprzemysłowionych państw świata oraz Rosji i Unii Europejskiej. Najpotężniejsi prezydenci i premierzy ponownie debatować będą nad przyszłością naszego świata.

W spotkaniu uczestniczyć będą m.in. Barack Obama, Dmitrij Miedwiediew, Angela Merkel oraz James Cameron. / Fot. White House, http://www.flickr.com/photos/whitehouse/3750116292/Huntsville - niewielka miejscowość wypoczynkowa w kanadyjskiej prowincji Ontario 25 i 26 czerwca będzie najlepiej strzeżonym miejscem na świecie. Spotykają się tam dziś przywódcy najważniejszych światowych potęg przemysłowych, którzy po raz kolejny debatować będą nad gospodarczymi, politycznymi i społecznymi wyzwaniami ludzkości.

W 36. Szczycie G8, z racji stałego członkostwa w grupie G8, udział wezmą prezydenci i premierzy Kanady, USA, Francji, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Japonii, Włoch, Rosji oraz przewodniczący Komisji Europejskiej.

Ponadto w spotkaniu grupy G8 uczestniczyć będą przedstawiciele państw tzw. grupy G8+5, czyli Brazylii, Chin, Meksyku, Republiki Południowej Afryki oraz Indii.

Tematy szczytu przeważnie nakreśla - w specjalnej agendzie negocjacyjnej - państwo, będące gospodarzem spotkania. Następnie, na trzy tygodnie przed szczytem, opracowywana jest na szczeblu międzynarodowym wspólna deklaracja wszystkich przywódców, która zostanie przez nich oficjalnie podpisana podczas specjalnej ceremonii.

Na początku czerwca, premier Kanady Stephen Harper ogłosił, że najważniejsi światowi przywódcy, podczas tegorocznego spotkania, podejmą decyzję co do dalszych działań zmierzających ku "otwieraniu rynków i nowych możliwości handlowych". Oczywiście nadal głównym wątkiem rozmów pozostanie światowy kryzys ekonomiczny, z którego skutkami przywódcy państw grupy G8 będą musieli podjąć walkę. W związku z tym kanadyjski premier chciałby skupić się przede wszystkim na reformie sektora finansowego oraz pomocy państwom europejskim w przywracaniu stabilności fiskalnej.

Wielokrotnie w przeszłości dochodziło do starć pomiędzy policją a prostującymi aktywistami. Na zdjęciu demonstracja w niemieckim Rostocku, 2007 rok. / Fot. M.Buschmann, http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Two-faces-of-g8-protest-rostock-2007.jpgPonadto - tradycyjnie już - tematem szczytu będzie walka także z globalnym ociepleniem. Premier Harper powiedział też, że przywódcy na pewno wyrażą swoje poparcie dla takich idei jak "wolność, demokracja i prawa człowieka oraz zasady prawa".

Każdemu spotkaniu przywódców państw grupy G8 towarzyszą liczne protesty i demonstracje, przeważnie aktywistów wielu grup anarchistycznych oraz anty- i alterglobalistycznych. Nie jest wykluczone, że protestujący aktywiści spróbują swoich sił i zmierzą się w tym roku z policją i siłami bezpieczeństwa, tak jak to miało miejsce w latach poprzednich.

g8.gc.ca

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

antek patelmitrz
  • antek patelmitrz
  • 01.10.2011 15:32

czarno widzę przyszłość Polski.

Komentarz został ukrytyrozwiń

z tego planowania przewaznie nic nie wychodzi... osobiscie myusle, ze oni to tam niezle knują... kolko wzajemnej adoracji takie

Komentarz został ukrytyrozwiń

Może się i przewidzieć nie da, ale próbować trzeba.

Komentarz został ukrytyrozwiń

o matko, najpotężniejsi przywódcy planują przyszłość świata? brzmi to cokolwiek niezrozumiale, bo czy da się przewidzieć przyszłośc świata? w 1815, w 1918 czy w 1945 też myśleli, że zaplanowali przyszłość...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.