Facebook Google+ Twitter

Szczyt klimatyczny ONZ w Poznaniu już na półmetku

Podczas wczorajszej konferencji prasowej minister środowiska i zarazem prezydent konferencji klimatycznej COP 14 - Maciej Nowicki, przedstawił podsumowanie półmetka szczytu klimatycznego.

 / Fot. EPA/BOGDAN BOROWIAKW swym przemówieniu podkreślił przyjacielską atmosferę konstruktywnej pracy, jako bazę do obrad wysokiego szczebla. Przyznał też, iż szczyt klimatyczny COP 14 w Poznaniu jest pierwszym tak dużym wydarzeniem, organizowanym przez ministerstwo środowiska. Minister Nowicki wyróżnił 3 etapy wydarzenia: zaprezentowanie stanowiska przez wszystkie kraje uczestniczące w szczycie klimatycznym, stworzenie dokumentów, które zostaną przedstawione ministrom podczas obrad wysokiego szczebla i powinny zostać zaakceptowane do 11 - 12 grudnia, oraz przyjęcie przez wszystkie kraje tzw. wspólnej wizji („Shared Vision”), nie tylko w kwestii redukcji emisji CO2 do 2050 roku.

Negocjacje są prowadzone przez cztery grupy tematyczne i dotyczą następujących kwestii: jak obniżyć emisję gazów cieplarnianych; jak można dokonać adaptacji do zachodzących zmian klimatycznych; rozwoju i transferu technologii w zakresie ochrony klimatu oraz sposobu finansowania (minister pokreślił potrzebę zwiększenia światowych wydatków).

Fundusz Adaptacyjny (Adaptation Found), przeznaczony w dużej mierze na przystosowanie gospodarek krajów najuboższych do zmian klimatycznych, prawdopodobnie ruszy już w przyszłym roku. Zatwierdzony został także monitoring Ziemi na rzecz ochrony klimatu.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

obawiam się, że nie wiele konstruktywnego przyniesie. Polska na węglu stoi. Chiny robią swoje i wypompują tę naszą Palnete do cna.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ciekawa, rzeczowa relacja, ale problem bezpieczeństwa energetycznego wielki... :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.