Facebook Google+ Twitter

Szczyt na Ukrainie odwołany. Czy Euro 2012 jest zagrożone?

Bojkot ze strony państw Europy Środkowej i Zachodniej spowodowany łamaniem praw człowieka na Ukrainie, a dotyczący bezpośrednio przetrzymywania za kratami Julii Tymoszenko, zaczyna odnosić skutek.

Z powodu odwołania przez wielu liderów europejskich udziału w zaplanowanym na 11-12 maja Szczycie Państw Europy Środkowej w Jałcie, ministerstwo sprawa zagranicznych Ukrainy poinformowało o przesunięciu spotkania „na późniejszy termin”. Nic dziwnego, skoro spośród zaproszonych 19 prezydentów i szefów rządów aż 14 jednoznacznie odwołało swój przyjazd na Ukrainę. Z kolei prezydent Litwy Dalia Grybauskaite uzależniła swój udział od spotkania z Julią Tymoszenko, do którego nie doszło. Jedynie prezydenci Polski, Mołdawii i Słowacji zapowiedzieli swoją obecność w Jałcie. Niemniej jednak strona ukraińska doszła do wniosku, że to za mało, aby organizować szczyt.

Jest to niewątpliwie sukces europejskich polityków, ale jeszcze niepełny. Nastąpi on wówczas, gdy Kijów zmieni ustawę o kryminalnej odpowiedzialności za decyzje polityczne, a następnie uwolni Tymoszenko. Przyjazd do Jałty, który zapowiadał prezydent Polski, tylko umocniłby pozycje Janukowycza, legitymizując jego działania, a tym samym zwiększając jego popularność przed zbliżającymi się wyborami. Obecność na Ukrainie i nawoływanie do zmian tym bardziej są nieuzasadnione, gdyż apele o nowelizacje kodeksu karnego, który umożliwia obecnie wybiórczo ścigać niewygodną opozycję, brzmiały niejednokrotnie, i to z ust o wielu polityków światowych. Co ciekawe, prezydent Ukrainy przyznał rację, mało tego, obiecał to uczynić, jednak później doszedł do wniosku, że „nikt nie powinien być ponad prawem” oraz że „nie będzie zmiany prawa tylko po to, aby uwolnić Tymoszenko”. Był bowiem przekonany, że sprawa Tymoszenko i innych opozycyjnych polityków za kratkami będzie sprawą wewnętrzną, która nie wzbudzi tak wielkiego zainteresowania wśród społeczności międzynarodowej.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.