Facebook Google+ Twitter

Szczyt prezydentów Grupy Wyszehradzkiej już za kilka dni

5 i 6 listopada 2010 r. prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski weźmie udział w Szczycie Prezydentów Grupy Wyszehradzkiej w Karlowych Varach.

 / Fot. http://www.msz.gov.pl/Grupa,Wyszehradzka,1728.htmlSzczyt Wyszehradzki nawiązuje swoją ideą do wydarzeń z 1335 roku. W Wyszehradzie spotkali się wtedy król Polski, Czech i Węgier, negocjując pokój i współpracę.

15 lutego 1991 r., w tym samym miejscu spotkali się prezydent Czechosłowacji Václav Havel, premier Węgier József Antall i prezydent Polski Lech Wałęsa. Spotkanie zakończyło się podpisaniem wspólnej deklaracji, regulującej: regionalną współpracę państw środkowoeuropejskich, wzmacnianie tożsamości regionu środkowoeuropejskiego i ożywienie wzajemnych kontaktów obywateli. Powstała podstawa współpracy państw środkowoeuropejskich, dla której przyjęła się nazwa Grupa Wyszehradzka. Od 1993 roku grupa składa się z czterech państw, co jest konsekwencją rozpadu Czechosłowacji na Czechy i Słowację.

W 1992 roku podjęto ważną inicjatywę, której celem było zawarcie porozumienia Środkowo-Europejskiego o Wolnym Handlu. CEFTA, skrót nazwy obowiązującego porozumienia, przyczyniła się do wzrostu wzajemnych obrotów handlowych rzędu dziesiątek procent rocznie a następnie została poszerzona o Słowenię (1996), Rumunię (1997), Bułgarię (1998), Chorwację (2002) i Macedonię (2006).

Współpraca grupy odbywa się na płaszczyźnie politycznej w postaci spotkań na różnych szczeblach: od prezydentów i premierów rządów, poprzez ministrów spraw zagranicznych aż po konsultacje ekspertów. Szczyt premierów odbywa się raz w roku, a w okresie pomiędzy tymi spotkaniami zawsze jedno z państw wykonuje funkcję prezydencji V4. Od 1 lipca V4 przewodniczy Słowacja.

Sekretariat Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego z siedzibą w Bratysławie jest jedyną strukturą grupy. Został utworzony w 2000 roku w celu niesienia pomocy w rozwoju współpracy kulturalnej, wymiany naukowej, badań i współpracy w dziedzinie edukacji, wymiany młodzieży i rozwoju współpracy przygranicznej.

W 2001 roku utworzono z inicjatywy austriackiej tzw. Partnerstwo Regionalne, umożliwiające współpracę państw V4 z Austrią i Słowenią. Rozwijająca się współpraca V4 z Japonią, zajmuje się obszarem pomocy rozwojowej, ekonomią, ekologią i ruchem turystycznym. Stosunkowo intensywna była w ostatnich latach współpraca z Ukrainą, oprócz płaszczyzny politycznej Międzynarodowy Fundusz Wyszehradzki realizuje też specjalny program stypendialny.

W ostatnim okresie zainteresowanie współpracą z V4 wyraził GUAM (Gruzja, Ukraina, Azerbejdżan, Mołdawia). Zadecydowano o rozszerzeniu programu stypendialnego Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego na studentów z Gruzji i Azerbejdżanu, którzy w odróżnieniu od swoich ukraińskich i mołdawskich kolegów nie posiadali jak dotąd możliwości ubiegania się o stypendium. Niedawno zainteresowanie współpracą wyraził Egipt.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Steniu, oby się spełniło:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Cieszą takie wiadomości! Wznowienie współpracy przyniesie korzyści wszystkim partnerom porozumienia. Oby to było zwiastunem podobnych działań z innymi sąsiadami, tymi ze wschodu też.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.