Facebook Google+ Twitter

Szczyt Rady Państw Morza Bałtyckiego

Zakończył się, rozpoczęty wczoraj w Wilnie, VIII Szczyt Rady Państw Morza Bałtyckiego. Przedstawiciele 11 krajów debatowali nad przyszłością regionu Morza Bałtyckiego. Przyjęta została także "Wizja Regionu Morza Bałtyckiego 2020".

Członkowie Rady Państw Morza Bałtyckiego / Fot. Paolos, http://commons.wikimedia.org/wiki/File:CBSS-members.pngGospodarzem kolejnego, ósmego spotkania przedstawicieli państw zrzeszonych w Radzie Państw Morza Bałtyckiego (RPMB) jest premier Litwy Andrius Kubilius. Litwa sprawuje obecnie przewodnictwo w Radzie, które objęła w zeszłym roku.

W tegorocznym Szczycie RPMB udział wziął także przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso. Głównym tematem spotkania była problematyka gospodarcza, miedzy innymi metody przezwyciężenia kryzysu gospodarczego, konkurencyjności regionu oraz współpracy energetycznej. Przyjęta została również deklaracja "Wizja Regionu Morza Bałtyckiego 2020", określająca wspólne cele polityki krajów regionu Morza Bałtyckiego (treśc deklaracji w języku angielskim, format doc)

Polskę w Szczycie RPMB reprezentował minister Spraw Zagranicznych Radosław Sikorski. Z jego inicjatywy, w czasie obrad poruszono również, dotyczące głównie Polski, Rosji i Litwy, kwestie ułatwień w komunikacji z Obwodem Kaliningradzkim.

Po raz pierwszy w posiedzeniu Rady Państw Morza Bałtyckiego uczestniczyły także delegacje z Białorusi i Obwodu Kaliningradzkiego.

Źródło: msz.gov.pl, cbss.org

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 03.06.2010 10:11

Cieśnina Piławska, to mały pikuś w porównaniu z tym problemem - link Wokół tej sprawy należy nie tylko dyskutować, ale działać, gdyż czas nieubłaganie zbliża nas do strasznej katastrofy i nie tylko ekologicznej.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 03.06.2010 09:50

Cieśnina Piławska nie ma żadnego znaczenia gospodarczego i przekopanie Mierzei Wiślanej nie ma ekonomicznego uzasadnienia a jedynie będzie wyrażeniem zgody na łamanie prawa morskiego przez Rosję. Z tym problemem nie mogą sobie poradzić wszystkie ekipy rządzące po 89 roku , także rząd J. Kaczyńskiego. W Cieśninie Piławskiej, mająca charakter międzynarodowych wód, obowiązuje prawo nieszkodliwego przepływu, czyli że mogą przez nią pływać swobodnie statki i okręty wszystkich bander bez pytania kogokolwiek o zgodę pod warunkiem ,że jedyne działania jakie podejmą to będzie nawigacja .Rosjanie tego prawa nie uznają,twierdząc ,ze jeżeli cieśnina leży na terenie ich państwa to nie obowiązuje ich Międzynarodowa umowa o prawach morza a własnie to prawo morza i orzecznictwo sądów międzynarodowych zawiera zakaz zamykania i utrudniania przepływu przez takie cieśniny jak Piławska.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Z moich 'informacji' wynika, ze nie rozmawiano o kanale Pilawskim. Rzad Jaroslawa Kaczynskiego rozpoczal dzialania zmierzajace do przekopania Merzei Wislanej, niestety kolejny rzad - wydawac by sie moglo - zamroczony obietnicami Rosjan w tej sprawie, chyba zapomnial o calym projekcie. Wlasnie nasze wlasne "przejscie" byloby jedynym dobrym rozwiazaniem. Nie mozemy przeciez w takich kwestiach zalezec od Rosjan.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 02.06.2010 20:06

Była szansa poruszenia kwestii swobodnej żeglugi kanałem Pilawskim . Czy ją wykorzystano?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.