Facebook Google+ Twitter

Szczyt w Brukseli. Polacy walczą o pierwiastkowy system głosowania

Zakorkowane ulice, patrole setek funkcjonariuszy policji, wzmożone kontrole i blokady w obrębie budynków centrum administracyjnego Unii. Ze szczytu Unii Europejskiej w belgijskiej stolicy dla Wiadomości24.pl Marcin Nowak.

Szczyt czas zacząć... / Fot. M.Nowak / Fot. Marcin NowakDziś w Brukseli w czasie drugiego dnia szczytu Unii Europejskiej, w pewnym sensie wieńczącego niemiecką prezydencję w strukturach Wspólnoty Europejskiej, odbędzie się kluczowe głosowanie w sprawie, która od wielu dni budzi kontrowersje, głównie w Polsce. Czy traktat europejski będzie ostrzelany? Jak zrealizuje się groźba ostrej konfrontacji i "umierania za pierwiastek", czyli korzystny dla Polski system głosowania?

Ze źródeł zbliżonych do polskiej reprezentacji posłów w Parlamencie Europejskim dowiedzieliśmy się, że wbrew powszechnym opiniom, porażka Polski nie jest oczywista, choć trudno ukryć, że ten scenariusz jest najbardziej prawdopodobny. Wśród eurodeputowanych krąży opinia, że polska propozycja jest w rzeczywistości bardzo atrakcyjna, sprawiedliwa i intrygująca, niemniej nie oznacza to, że grupa państw w imię tych pozytywów ma dobrowolnie oddać pole i zrezygnować z istotnych zysków. Mowa tutaj głównie o Niemcach czy Włochach. Wszystko zależy więc od odwagi i determinacji osób popierających polskie postulaty. Minister spraw zagranicznych Anna Fotyga zapewniała, że ostatnie dni przebiegały pod znakiem intensywnych negocjacji. Zarówno oficjalnych jak i kuluarowych. Wypada mieć nadzieję, że pani minister przedstawiła realny ogląd sytuacji, gdyż niedawne głosowanie w sprawie definicji wódki dowodzi zgoła odmiennej sytuacji. Jak pokazało posiedzenie sprzed dwóch dni, mocno lobbującej polskiej stronie nie powiodło się przeforsowanie naszej propozycji. Stało się tak głównie z tego powodu, że koalicja „wódkowa” z państwami skandynawskimi, Estonią, Łotwą oraz Litwą okazała się niewystarczająca. Niewystarczająca na doskonale poukładaną i zdeterminowaną koalicję państw, których interes był w poszerzeniu tej definicji.

Wizyta premiera Litwy Kirkilasa / Fot. M.Nowak / Fot. Marcin NowakFaktem jest, że źle to rokuje właśnie dziś, gdyż koalicja państw, którym zmiany w systemie głosowania dają niewiele, jest liczniejsza i mocniejsza. Wczoraj na spotkaniu frakcji socjaldemokratycznej w parlamencie, na której gościem specjalnym był premier Litwy, okazało się, że do grupy państw, które sprzeciwią się polskiej propozycji przyłączyła się również Litwa, dotychczas nasz sumienny koalicjant w wielu istotnych procesach legislacyjnych działalności parlamentu.
Jak powiedział premier Litwy Gediminas Kirkilas: – Popieramy kanclerz Merkel, głównie w kontekście wspólnego porozumienia i konsensusu, do którego dąży pani kanclerz. Chcemy uratować traktat takim jaki jest i skupić się na innych problemach, jak choćby istotnym dla Polski i Litwy problemie bezpieczeństwa energetycznego. Należy rozmawiać z prezydentem i premierem Kaczyńskimi, należy prowadzić dialog i osiągnąć z Polską konsensus – dodaje polityk.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (10):

Sortuj komentarze:

wielki plus i jeszcze większe gratulacje

Komentarz został ukrytyrozwiń

W sumie tak. Żeby takie Czechy były na równi z Holandią a Polska z Hiszpanią, Włochami. Wtedy koalicje nie są bezcelowe. Bo dziś wystarczy klubik tzw "skąpców" i wszystko jest zablokowane. Tak Robercie, robimy trochę za Janosika ;p;p;p;p;p

Komentarz został ukrytyrozwiń

System pierwiastkowy jest przede wszystkim najbardziej sprawiedliwy dla WSZYSTKICH krajów Unii. On nie jest jakąś naszą prywatną uciechą. Osłabia silniejszych, wzmacnia dotychczas słabszych. Jesteśmy ... hmm... szlachetni :) Pozdrawiam gorąco!

Komentarz został ukrytyrozwiń

+ profesjonalizm w każdym calu. Gratulacje i wyrazy podziwu :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

A ja powiem, że to jednak jest prawdziwe dziennikarstwo. Gratuluję! :-) Pluuuus :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

A z Szamotuł, dla Marcina Nowaka (korespondenta w24 w belgijskiej stolicy) duży PluS:)
P.S. Gdybym mogła, to dałabym nawet dwa, a może i trzy;)
P.S. 2 - oczywiście - Pozdrowienia z Polski:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

ten staż nie mogł Ci się trafić w lepszym momencie...;) Ogromniasty plus! +

Komentarz został ukrytyrozwiń

+ na początku tego nie wiedziałam, ale teraz już jestem pewna: mamy szansę stać się lepsi niż tradycyjne, papierowe wydania gazet. Ten artykuł pokazuje, że czasami jesteśmy lepsi!

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 22.06.2007 08:52

Nie wiem jakim jestes geografem, Marcinie... ale z pewnoscia jestes wsrod geografow najlepszym dziennikarzem. Ogromny plus...

Komentarz został ukrytyrozwiń

+ to już ociera się o naprawdę prawdziwe dziennikarstwo:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.