Facebook Google+ Twitter

Szczyt w Kopenhadze. Małe państwa walczą o "nowe Kyoto"

  • Autor usunął profil

  • Data dodania: 2009-12-10 09:27

Najmniejsze państwa świata, pod przewodnictwem Tuvalu, doprowadziły do przerwania obrad sesji plenarnej, podczas szczytu klimatycznego w Kopenhadze.

Szczyt w Kopenhadze / Fot. <div xmlns:cc="http://creativecommons.org/ns#" about="http://www.flickr.com/photos/oxfam/4172345526/"><a rel="cc:attProjekt porozumienia podsumowującego szczyt w Kopenhadze wywołał niezadowolenie krajów rozwijających się. Według ich przedstawicieli, nieformalny i nieoficjalny dokument, opublikowany przez brytyjski dziennik „The Guardian” jako „duński tekst”, „działa w interesie bogatych krajów, nie licząc się z krajami rozwijającymi się”. Największe kontrowersje wywołał pomysł, mający pozwolić krajom wysokorozwiniętym na dwukrotnie większą emisję dwutlenku węgla w stosunku do krajów rozwijających się.

Szczyt w Kopenhadze / Fot. <div xmlns:cc="http://creativecommons.org/ns#" about="http://www.flickr.com/photos/oxfam/4171590569/"><a rel="cc:attTuvalu to czwarte najmniejsze państwo świata, któremu grozi zniknięcie z powierzchni Ziemi. Związane jest to z podnoszeniem się poziomu wody w oceanach. Wraz z innymi małymi krajami wyspiarskimi, zaproponowało utworzenie grupy roboczej działającej w ich imieniu oraz utworzenie nowego protokołu na wzór tego z Kyoto, który brałby pod uwagę także ich interesy. Pomysłowi sprzeciwiło się 15 państw, między innymi Chiny, Indie, Arabia Saudyjska i Kuwejt. Negocjacje przerwano, a przed salą obrad zebrało się ponad 300 manifestujących w imię Tuvalu. Po kilku godzinach obrady wznowiono. Nowe porozumienie ma zostać podpisane pod koniec szczytu - 18 grudnia.

Źródła:
Liberation
The Guardian
guardian.co.uk
www.greenpeace.org

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.