Facebook Google+ Twitter

Szef IPN: Groby osób odpowiedzialnych za zbrodnie komunistyczne powinny być oznaczone

Szef IPN, Łukasz Kamiński uważa, że groby zbrodniarzy komunistycznych powinny zostać opatrzone tablicami z informacjami na temat ich działalności.

 / Fot. By Michał Józefaciuk (Senat Rzeczypospolitej Polskiej) [CC-BY-SA-3.0-pl (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/pl/deed.en)], via Wikimedia Com"Moim zdaniem minimum, co powinno być zrobione, to jest trwałe oznaczenie tych grobów osób, które odpowiadają za zbrodnie okresu komunistycznego, przez tablice informacyjne" - powiedział Łukasz Kamiński w Kontrwywiadzie RMF FM. Jednocześnie prezes Instytutu Pamięci Narodowej zwraca uwagę, że materia tych rozważań jest delikatna, bo dotyczy "zasad ogólnocywilizacyjnych, szacunku dla zmarłych".

Szef IPN twierdzi, że informacja przy grobach zbrodniarzy powinna być rozbudowana i umiejscowiona w odpowiednim kontekście czasowym. Wyraził też pogląd, że należy unikać pochówków w alejach zasłużonych osób odpowiedzialnych za PRL-owskie represje. "(...) najlepiej by było, gdyby tych grobów tam nie było. Tylko pytanie, czy znajdziemy dzisiaj jakąś cywilizowaną metodę, już nie rewolucyjną, bo rewolucyjnie można było to przeprowadzić 25 lat temu, jakby uporania się z tym problemem" - powiedział.

Łukasz Kamiński mówił też w rozmowie z Konradem Piaseckim o ekshumacjach na powązkowskiej Łączce. Pytany czy należy przesunąć zaplanowany na wrzesień uroczysty pogrzeb pochowanych w kwaterze "Ł" powiedział, że jeszcze za wcześniej, by uznać termin za niemożliwy do realizacji. "Na pewno staję się to bardzo trudne wraz z upływającym czasem" - mówił.

Zdaniem prezesa instytutu cały obszar Łączki powinien być miejscem upamiętnienia pochowanych na niej ofiar. "Musimy brać pod uwagę, że ten pogrzeb naszych bohaterów to będzie pogrzeb szczątków około 300 osób" - zauważył.

Trzeci etap prac na kwaterze "Ł" opóźni się. Archeolodzy nie rozpoczną wiosną ekshumacji, bo w ich miejscu znajduje się około 100 współczesnych grobów. Do tej pory wydobyto szczątki 194 osób. W wyniku prac Polskiej Bazy Genetycznej Ofiar Totalitaryzmów, pracującej przy Pomorskim Uniwersytecie w Szczecinie udało się zidentyfikować 28 osób w tym majora Hieronima Dekutwskiego "Zaporę" i majora Zygmunta Szendzielarza "Łupaszkę". Na Łączce znajdują się jeszcze ciała ponad 90 zabitych.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (26):

Sortuj komentarze:

Elu, się ująłem, ne żebym chciał przemoc uaktywniać, niemniej gotów jestem stanąć w czci Twej ochronie... :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Teraz nie ma chłopów tylko producenci . Wegetarianizm jest zdrowy .
Zaraz Pan Rafał nas pogoni za dyskusję poza tematem .

Komentarz został ukrytyrozwiń

@Andrzej Chorążewicz
"Ale wiem że szewrsze myślenie przerasta Pani możliwości. Zbyt skomplikowane."

Wesołych Świąt, Panie Andrrzeju... :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Oczywiście że jestem szczęśliwa .
Rosja nie jest jedynym rynkiem zbytu produktów rolnych . Niech Putin i spółka się obrażają . Jak im głód zajrzy do ....y sami przyjdą po nasze mięso i mleko .
Otwarty rynek chiński [ i nie tylko ] bierze każdą ilość polskiej żywności .
Rozmawiałam wczoraj z kuzynem , który ma hodowlę trzody chlewnej . Skup przyjmuje wszystko bez ograniczeń .

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pani Jadwigo, "znakowanie" ma jeszcze starsze źródło, biblijne. Natomiast w Polsce znalazło dobry grunt i ma się świetnie, a IPN pomoże aby miało się jeszcze lepiej.

Komentarz został ukrytyrozwiń

"Jednocześnie prezes Instytutu Pamięci Narodowej zwraca uwagę, że materia tych rozważań jest delikatna, bo dotyczy "zasad ogólnocywilizacyjnych, szacunku dla zmarłych".

I niech tak zostanie. Zasady ogólnocywilizacyjne nakazują jeśli nie szacunek, to przynajmniej milczenie nad grobem. Może oznakować te groby czerwonymi latarniami, aby "prawdziwi patrioci" w przypływie uczuć patriotycznych mogli bez trudu trafić, naszczać, zbryzgać farbą, rozbić płyty nagrobne...


A co, jeśli rodzina dołoży do tego własna informację:" ...był ukochanym tatusiem i dziadkiem, wzorowym mężem i kochał bezdomne koty, hodował z zamiłowaniem tulipany i uwielbiał baśnie Andersena".???

To są pomysły dobrze opłacanych pięknoduchów, którzy we własnym życiu i własnej rodzinie dylematów nie musieli rozstrzygać. Tabliczki na grobach z odpowiednio spreparowanymi fragmentami życiorysu to pomysł z polskiego piekła rodem.

Czy panowie z IPN zatrudnia dodatkowe siły dla zweryfikowania i oznakowania grobów na cmentarzach całej Polski gdzie leżą tysiące esbeków? Utrzymanie na państwowym wikcie zapewnione dla całych rodzin ipeenowskich historyków do trzeciego pokolenia. Z dodatkami za rozłąkę z rodziną i trudne warunki pracy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Informacja o gdzieś pochowanym, która niesie wiedzę ponad dane osobowe może być dostępna gdziekolwiek.
Stygmatyzacja zmarłego w "ipeenowski" sposób może być np. wstępem do uroczystości bezczeszczenia w 3D...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nie jesteśmy w końcówce Europy .
Ci z początku Europy nie mieli na karku komuny i obcych rządów . Nikt im nie rozwalał gospodarki i nie rabował na wschód . Dwa przykłady : budowane w Szczecinie statki dla ZSRR szły do odbiorcy za bezcen . Tak długo chodzili po statku szukając usterek aż cena zeszła do 50 % wartości .
Druga sprawa , w Polsce żywność na kartki a do ZSRR szły pociągi załadowane polską szynką .Kto pamięta jak zostały na wschodzie przyspawane do torów ? [ chyba w Lublinie lub gdzieś w okolicach .

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tomasz, gdy zestawię życiorysy choćby Nila i Zapory nie mam wątpliwości, że obaj byli niezłomni. Nie ustawię ich - jak chcesz - na przeciwległych biegunach. Gdy czyta się relacje świadków na temat Dekutowskiego i nie mówię tylko o jego zaporczykach, ale ludziach z terenu grabionych i nękanych najpierw przez AL-owskie bandy, a potem przez KBW nie mam wątpliwości, że to ta sama kategoria co Nil i Pilecki. Problem mam z Ogniem, przyznaję. Zresztą miał go też Tischner, który wiele stron swoich książek poświęcił tej postaci.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Rafale, nie udawaj, że nie zrozumiałeś :).
Co mają wspólnego żołnierze NIEZŁOMNI, bohaterowie, patrioci, dbający o honor polskiego munduru tacy jak Pilecki, Fieldorf, Kontrym z żołnierzami wyklętymi?
Wspólną Łączkę?
To nie za mało, aby ich ze sobą równać? Nie robisz im aby krzywdy?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.